UgensErhverv.dk
Mørtel i light-udgaveWeber Light-sortimentet består af muremørtel, pud

Mørtel i light-udgave

Saint-Gobain Weber introducerer nyt mørtel-produktprogram som et 25 pct. lettere end traditionelle mørtler

18-09-2009

Murerfaget er et af de fag, der har den hårdeste belastning af kroppen. Den professionelle murer løfter hvert år i gennemsnit 300 tons, hvilket svarer til ca. 250 personbiler!
Som professionel murer lægger man hundredvis af mursten dagligt, hvilket betyder, at man - ved brug af Let muremørtel - kan spare 68 tons løft i løbet af et år!

- Vores letprodukter er et meget stærkt produktprogram, som er udviklet til at sikre, at murerne opnår en mindre fysisk belastning i løbet af deres arbejdsdag, så de ikke overbelaster deres rygge, skuldre, arme og ben.
Hver gang en professionel murer fylder en trillebør med Weber Let muremørtel, vil han kunne spare mellem 30 - 40 kg. pr. læs på grund af mørtlens lave vægt, som skyldes, at vi har blandet Leca i mørtlen, fortæller salgs- og produktchef Premix, Bjarne Jensen, Weber.

- Gennem mange år har vi samarbejdet med danske murere og ser det som en af vores fornemmeste opgaver at medvirke til, at murerens hverdag bliver let - og med så få fysiske belastninger - som muligt. Og det kan Webers letprodukter bidrage til, siger Bjarne Jensen.


"fortsættes..."

Murermester Ingolf Pedersen, HH Byg ApS, er da også godt tilfreds:

- Jeg ser to kæmpe fordele ved Weber Let muremørtel. Først og fremmest sparer mine svende og lærlinge en række tunge løft, og den fysiske belastning i en række arbejdsprocesser bliver langt mindre. Mine svende og lærlinge siger, at mørtlen er nemmere at blande, og at trillebørene vejer mindre! Vi får et bedre arbejdsmiljø og kan blive længere på arbejdsmarkedet.

Skeen med mørtel føles en hel del lettere, og konsistensen er mere smidig, når mørtlen påføres. Det faktum, at Weber Let muremørtel kun skal blandes med vand, gør også mørtlen lettere at dosere – og dermed bliver den mere ensartet fra gang til gang, understreger Ingolf Pedersen.


Weber Light-sortimentet består af tre produkter: Let muremørtel, Let pudsemørtel og Let tørbeton.

tøtte


Brochurer

Kunsten er en del af Børsens identitet

Kunsten er en del af Børsens identitet

Det var dansk kulturarv, der blev flammernes bytte, da den legendariske Børsbygning brændte. Genopbygningen er i fuld gang, og nu skal udsmykningen af bygningen gentænkes

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Jeg efterlyser politikere, der tør gå forrest. Der tør sige: “Vi vil have byggeri, der ikke bare overholder loven, men viser vejen frem”, siger Nordic Wood Industries' koncerndirektør, Holger C. Hansen

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen vil have undersøgt, om der er brug for at stramme Bygningsreglementets omkring tilgængelighed for redningsmandskab