SDU-forskere står bag udviklingen af solcelle, der skal fange sollyset i nanofibre
11-09-2009
Virksomheden Nanofiber A/S, som udspringer fra Syddansk Universitet, har udviklet nye nanoteknologiske materialer, der forventes at blive en væsentlig brik i fremtidens solceller.
Der er tale om såkaldte nanofibre, som skal indgå i små gennemsigtige og fleksible solceller, der om få år kan placeres i eksempelvis vinduer, og som kan levere strøm til bl.a. indendørs belysning.
Men de kommende solceller kan også skabe strøm til andre produkter, som i dag kun med stort besvær kan drives med solenergi. Mobiltelefoner, bærbare computere, kameraer og anden forbrugerelektronik er nogle af dem.
”fortsættes…”
De specifikke materialer er udviklet på Mads Clausen Instituttet ved SDU i Sønderborg. Her har forskere i nanoteknologi fundet ud af at dyrke og høste materialerne fra forskellige molekyler.
- Nanofibrene er en ny type organisk materiale. Hvis det sættes sammen med bestemte materialer, forvandler det, populært sagt, lys til strøm. Fordi vi her taler om nano-skaleret materiale, har det meget lovende egenskaber i forhold til de krav, der stilles til effektivitet, levetid og produktionsomkostninger i fremtidens solceller, siger professor Horst-Günter Rubahn fra Mads Clausen Instituttet ved SDU, til SDU’s hjememside.
Derfor modtager Nanofiber A/S nu en økonomisk indsprøjtning fra Energi Invest Fyn A/S og Novi Innovation A/S.
Energi Invest Fyn A/S er et investeringsselskab, ejet af Syddansk Universitet og Energi Fyn. Novi Innovation holder til i Nordjylland og har siden 1998 investeret i mere end 80 højteknologiske virksomheder.
tøtte
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer