Energistyrelsen har offentliggjort alle energimærkninger af bygninger udført fra september 2006 til juni 2009
10-09-2009
Energimærkningerne af bygninger er nu offentliggjort på Energistyrelsens hjemmeside. Energimærkninger udført mellem 1. september 2006 og 5. juni 2009 kan således findes frem og udskrives fra Energistyrelsens hjemmeside.
www.ens.dk/energimaerkning.
Ejere af bygninger, der har fået et energimærke, men ikke kan finde det, når de skal bruge det, kan gå ind på nettet og skrive det ud. Købere af ejendomme med energimærke, kan også gå ind på nettet for at læse om husets energieffektivitet og de tiltag, der kan gennemføres for at spare på energien.
Og endelig kan håndværkere eller byggerådgivere tage energimærkningen frem og bruge det til at forbedre deres vejledning af kunderne om, hvordan der kan opnås energibesparelser i bygningen.
”fortsættes…”
Energimærkningerne, der udskrives fra hjemmesiden, indeholder ikke personfølsomme oplysninger, da det det faktiske energiforbrug i enfamiliehuse ikke er med i de rapporter, der udskrives.
Rapporterne er derfor ikke identiske med de rapporter, som energikonsulenten, der har udarbejdet mærket, afleverer til ejeren. Men alle øvrige oplysninger er med, herunder også bygningens placering på A – G skalaen, energispareforslagene og bygningsbeskrivelsen.
Hjemmesiden vil senere blive udvidet med alle nye mærker i den takt de udarbejdes. Fra november flyttes oplysningerne over på www.ois.dk, således at alle bygningsoplysninger samles på samme hjemmeside
tøtte
Find energimærkning her…
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Læs marts 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner