UgensErhverv.dk

Nyt sekretariat for energimærkning

Energistyrelsen udbyder sekretariatsopgave. Interesserede tilbudgivere skal ansøge om at blive prækvalificeret

08-09-2009

Energistyrelsen udbyder nu en kontrakt om etableringen at et eksternt sekretariat for energimærkningsordningen for bygninger og eftersynsordningerne for tekniske anlæg i bygninger, som er implementeret i medfør af EU’s bygningsdirektiv

Udbuddet sker som et begrænset udbud, hvor virksomheder, der er interesserede i at afgive tilbud, skal ansøge om at blive prækvalificeret.

Ansøgninger skal være modtaget i Energistyrelsen senest 12. oktober 2009 kl. 12.00.

Kontrakten omfatter etableringen og drift af et sekretariat, der skal stå for den praktiske administration og forberedelse af myndighedsafgørelser i forbindelse med energimærkning af bygninger og eftersynsordningerne for ventilationsanlæg, varmeanlæg og kedler.

Ordningerne er opbygget således, at de konkrete energimærkninger og eftersyn foretages af beskikkede konsulenter, certificerede firmaer eller godkendte tekniske konsulenter.
Sekretariatet skal tilrettelægge sin virksomhed ud fra gældende regler og hensynet til, at ordningerne har som formål at bidrage til gennemførelsen af energibesparelser.


”fortsættes…”




Sekretariatets opgave vil bl.a. bestå i:

1. Registrere og føre lister over konsulenter samt informere konsulenterne om ordningerne og hvilke krav skal
opfyldes for at kunne fungere som konsulent på de enkelte ordninger

2. Varetage kommunikationen til konsulenter, herunder udgive infobreve, forestå udvikling af IT-baserede
informationssystemer mv.

3. Modtage og kontrollere dokumentation vedrørende konsulenter vedrørende opfyldelsen af krav for at fungere
som konsulent, herunder ansvarsforsikring, momsregistrering og gæld til det offentlige mv.

4. Modtage og registrerer energimærkninger og eftersyn samt tildele numre til disse.

5. Gennemføre kvalitetssikring af udarbejdede mærkninger og eftersyn, herunder udføre teknisk revision og markedsovervågning, og udarbejde forslag til Energistyrelsens afgørelser vedrørende påtale, advarsel, berigtigelse af energimærkning og eftersyn samt eventuelt inddragelse af godkendelse/beskikkelse for godkendte eller beskikkede konsulenter

6. For den ordning, hvor der fortsat optages godkendte konsulenter, forberede sager til Energistyrelsens afgørelse vedrørende optagelse af konsulenter på optagelseskursus og godkendelse som konsulent.
7. Forberede klagesager over konsulenter til Energistyrelsens afgørelser

8. Opkræve gebyrer fastsat i medfør af § 24, stk. 3, nr. 2 og 3, i lov om fremme af energibesparelser i bygninger.

9. Forestå kursus-, prøve- og efteruddannelsesvirksomhed for konsulenter, herunder kursusvirksomhed ved godkendelse af konsulenter.

10. Udføre opgaver i forbindelse med databaseadministration i forbindelse med Energistyrelsens databaser om energimærkningen og eftersyn, herunder rådgive Energistyrelsen om databasernes opbygning og sikringen af datakvaliteten.

11. Udarbejde statistik vedrørende energimærknings- og eftersynsordningerne.

12. Informere offentligheden om ordningerne og bidrage til udbredelsen af ordningen og fremme af energibesparelser

tøtte


Se mere om udbuddet her...







Brochurer

Kunsten er en del af Børsens identitet

Kunsten er en del af Børsens identitet

Det var dansk kulturarv, der blev flammernes bytte, da den legendariske Børsbygning brændte. Genopbygningen er i fuld gang, og nu skal udsmykningen af bygningen gentænkes

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Jeg efterlyser politikere, der tør gå forrest. Der tør sige: “Vi vil have byggeri, der ikke bare overholder loven, men viser vejen frem”, siger Nordic Wood Industries' koncerndirektør, Holger C. Hansen

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen vil have undersøgt, om der er brug for at stramme Bygningsreglementets omkring tilgængelighed for redningsmandskab