Varm donation til arktisk anlæg i Københavns Zoo
08-09-2009
Takket være en stor donation fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal på 150 mio. kroner kan Zoologisk Have nu fortsætte de senere års positive udvikling med at skabe optimale og tidssvarende rammer for Havens dyr og gæster med endnu et epokegørende og trendsættende nybyggeri.
Donationen, der er den største enkeltdonation i Zoos 150-årige historie, gør det muligt at opføre et nyt stort frianlæg til et af Havens mest populære dyr – isbjørnen.
Det ny anlægskompleks - Den Arktiske Ring – placeres syd for de eksisterende bjørnegrotter, og kommer til at danne indgang til Zoos nordiske afdeling. Foruden anlæg til isbjørne omfatter byggeriet også et nyt anlæg til sæler samt et nordatlantisk fuglefjeld til søpapegøjer, lomvier og alke.
”fortsættes…”
Overalt i anlægget vil der blive lagt vægt på at stimulere og beskæftige isbjørnene, så de aktive og undersøgende dyr kan udfolde så meget af deres naturlige adfærd som muligt.
Moderne og aktiverende formidling vil sætte fokus på den sårbare arktiske natur og den biologiske forskning, der finder sted i Nordøstgrønland på feltstationen Zackenberg. En forskning som Zoologisk Have vil støtte aktivt i årene fremover. Hermed bliver Den Arktiske Ring også et vigtigt vindue til den grønlandske natur for de 1,4 mio. gæster, der årligt besøger Zoo.
Den Arktiske Ring er tegnet af Dall og Lindhardtsen A/S og åbner foråret 2012.
tøtte
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Sikre udgravninger med gravekasser
Alt inde for facebeklædning
Færdigmalet Træbeklædning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Denne annonce vises over 200.000 gange årligt
Tagdækkernes faldsikringssystem
Det var dansk kulturarv, der blev flammernes bytte, da den legendariske Børsbygning brændte. Genopbygningen er i fuld gang, og nu skal udsmykningen af bygningen gentænkes
Jeg efterlyser politikere, der tør gå forrest. Der tør sige: “Vi vil have byggeri, der ikke bare overholder loven, men viser vejen frem”, siger Nordic Wood Industries' koncerndirektør, Holger C. Hansen
STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner
Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen vil have undersøgt, om der er brug for at stramme Bygningsreglementets omkring tilgængelighed for redningsmandskab