UgensErhverv.dk

Grund og byggeret til Viborg Arena

Udbud af byggeret og grund til etablering af Viborg Arena

04-09-2009

Viborg Kommune udbyder en grund i det gamle kaserneområde på hjørnet af Fælledvej og Tingvej til salg for opførelse af Viborg Arena.

Grunden overtages med en forpligtelse for køber om at etablere en multiarena.
Grundarealet er på ca. 5.500 kvm.

Multiarenaen og bebyggelsen i forbindelse hermed skal anvendes til sportslige, kulturelle og kommercielle arrangementer, mindre interne salgsarealer op til 100 kvm pr. enhed til f.eks. salg af merchandise og receptionssalg, hotelfaciliteter, kontorfaciliteter, cafe, restauration, selskabslokaler, klinikker, fitnesscenter og lignende.

Det er Viborg kommunes forventninger, at Multiarenaen vil tjene tre overordnede formål:
1. Håndboldarena til europæiske kampe, ligakampe, slutspilskampe m.v.
2. Rockkoncerter med 3 – 5.000 tilskuere
3. Udstillinger, messer m.v.

Multiarenaen skal etableres og drives på privatøkonomisk grundlag.
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til reglerne i kommunestyrelseslovens § 68 og udbudsdirektivets regler om koncessionsaftaler, jf. direktivets afsnit 3.
Tilbudsfristen er den 11. december 2009 kl. 12:00.


tøtte

Se udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner