EJ Badekabiner stopper produktionen i Hedensted og afskediger 90 medarbejdere
03-09-2009
EJ Badekabiner i Hedensted meddeler i dag medarbejderne, at produktion i løbet af de kommende måneder vil blive udfaset og flyttet til England. Ca. 90 medarbejdere vil blive afskediget.
Det er behovet for effektiviseringer efter dårlige regnskaber i et vigende marked, der fører beslutningen om at afskedige.
EJ Badekabiners produktion vil blive flyttet til den engelske afdeling i Newcastle, og i Danmark vil blot en mindre gruppe medarbejdere fortsat udgøre en service-, salgs- og designorganisation. Baggrunden skal ses i de senere års underskud samt mulighederne for at opnå synergieffekter og dermed bedrede konkurrencevilkår ved at samle produktionen ét sted.
Administrerende direktør Jesper Sørensen beklager nødvendigheden af at flytte arbejdspladser ud af landet men udtaler i samme ombæring, at virksomheden i Danmark stadig vil bibeholde en organisation til varetagelse af salg, design og serviceopgaver.
”fortsættes..”
- Vi vil her til formiddag underrette medarbejderne og samarbejdsudvalget om planerne. Det er bestemt ikke en behagelig situation for nogen af os, men vi vil fra ledelsens side gøre vores yderste for at gøre de næste måneder så nemme som muligt for vores medarbejdere, fortæller direktør Jesper Sørensen.
Hedensted har en række andre produktionsvirksomheder, hvor det vil være relevant at søge hen for de afskedigede medarbejdere. I løbet af de kommende dage vil ledelsen i EJ Badekabiner overveje, hvordan de afskedigede medarbejde bedst muligt kan hjælpes videre til nye udfordringer på arbejdsmarkedet.
tøtte
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tagdækkernes faldsikringssystem
Læs marts 2026 udgaven her
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner