Kommunerne opnår i snit en gevinst på 18,7 pct. ved at udbyde opgaverne i fri konkurrence
27-08-2009
Hvis alle kommuner kom op på niveau med de kommuner der er længst fremme med at udlicitere deres opgaver, ville kommunerne kunne få frigjort 13,6 mia. kr. fra de kommunale budgetter.
Det viser en ny DI-undersøgelse.
De penge kunne kommunerne med fordel bruge på at gennemrenovere folkeskolerne, skabe bedre madordninger for unge og ældre og i det hele taget løfte servicen på en lang række kommunale serviceområder, fremhæver DI, som har gennemført analysen med udgangspunkt i kommunernes egne tal viser
Analysen viser, at kommunerne i snit opnår en gevinst på 18,7 pct. ved at udbyde opgaverne i fri konkurrence. Hvis alle kommuner var lige så langt fremme med udliciteringen som de bedste ville kommunerne samlet øge udliciteringen med 59,9 mia. kr.
”fortsættes…”
Hvis kommunerne selv skulle have løst disse opgaver, ville de skulle bruge i alt 73,5 mia. kr. Med andre ord ligger får kommunerne frigivet 13,6 mia. kr. ved at udbyde opgaverne i fri konkurrence.
- Det her viser blot, at kommunerne kan få en hjælpende hånd til deres hårdt trængte budgetter ved at lade flere kommunale serviceopgaver udsætte for konkurrence, hvor private virksomheder kan byde ind, konstaterer konsulent Peter Bay Kirkegaard, DI.
tøtte
Se analysen her…
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner