UgensErhverv.dk
Solidt resultat fra Rambøll- Markedssituationen er fortsat udfordrende, siger

Solidt resultat fra Rambøll

Infrastruktur, telekommunikation, vindenergi og klima driver væksten hos Rambøll

21-08-2009

Rambøll Gruppen leverede i første halvår et solidt resultat, der afspejler, at virksomheden succesfuldt har formået at tilpasse sig den vanskelige globale markedssituation.

Rambøll Gruppens samlede ordrebog ligger på samme høje niveau, som ved udgangen af 2008. Samtidig er koncernen stort set gældfri og har en bevilget låneramme på 1 mia. kr.
- Dermed står Rambøll godt rustet til at imødegå den globale markedssituation og til at forfølge vore vækststrategi, fremhæver koncernchef Flemming Bligaard Pedersen.

Virksomhedens omsætning steg ved konstante valutakurser med 4 pct. til 2.830 mio. kr.. Den organiske vækst udgjorde 2 pct., mens 2 pct. kom fra tilkøbte virksomheder. Den organiske vækst blev især genereret i Danmark, Norge, Sverige og Finland samt inden for telecom i Indien, mens den akkvisitive vækst kom fra sidste års opkøb af IMIsoft i Indien samt mindre opkøb i Norge og Sverige.

Forringelser i fremmede valutaer, særligt GBP, SEK og NOK havde imidlertid en negativ effekt på vækstraten i danske kroner på 5 pct.. Driftsresultatet før goodwillafskrivninger udgjorde 176 mio. kr., og driftsmarginalen var 6,2 pct. Resultatet før skat var 122 mio. kr..


”fortsættes…”



Siden 2004 har Rambøll Gruppen mere end fordoblet sit medarbejderantal. Rambøll Gruppen havde ved udgangen af andet kvartal 8.763 medarbejdere, hvilket er 400 medarbejdere flere end for et år siden. Antallet af medarbejdere er imidlertid faldet med 85 medarbejdere, siden udgangen af 2008 som følge af, at det desværre har været nødvendigt at tilpasse organisationen inden for byggeområdet til de ændrede markedsvilkår.

- Efter flere års rekordvækst oplever vi nu en periode med lave og inden for enkelte af vores segmenter negative vækstrater. Vi oplever afmatningen inden for byggeriet, særligt i Storbritannien og Mellemøsten, men også i de nordiske lande.
Det har en negativ effekt på denne del af vores forretning, og vi tager de initiativer, der er mulige for at omplacere berørte medarbejdere til andre forretningsområder.

Vores operationelle fleksibilitet og tilpasning af organisationen til markedsvilkårene vil også i andet halvår af 2009 have vores fulde opmærksomhed, siger koncernchef Flemming Bligaard Pedersen.

Omvendt oplever Rambøll høj aktivitet og mange muligheder inden for infrastruktur, telekommunikation, vindenergi og klima. I et meget konkurrencepræget marked er den samlede ordrebog således fortsat på et højt niveau, hvilket bl.a. hænger sammen med en række store vundne projekter i første halvdel af 2009. Herunder en tunnelløsning under Femern Bælt, en ny bydel i Nordhavnen i København og udvikling og vedligehold af studieadministrative it-systemer for UNI-C (Danmarks it-center for uddannelse og forskning).


Hårdere markedsvilkår inden for enkelte markedssektorer ændrer ikke på målet om at engagere sig i nye vækstmarkeder.
- Markedssituationen i den resterende del af 2009 er fortsat udfordrende, men vi står stærkt rustet grundet stor diversitet i vores kompetencer, ydelser og geografiske tilstedeværelse. Samtidig giver vores økonomiske fundament et godt grundlag for fremtiden.

Ved udgangen af første halvår 2009 er vi stort set gældfri. Vi har dertil en bevilget låneramme på 1 mia. kr., som vi kan bringe i spil, når vi forfølger vores vækststrategi, der blandt andet fokuserer på at styrke os, hvor vi allerede er samt etablere os på nye vækstmarkeder, siger koncernchef Flemming Bligaard Pedersen.

tøtte

Brochurer

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner

EU tiltvinger sig magt over det danske arbejdsmarked

EU tiltvinger sig magt over det danske arbejdsmarked

Det kom som en overraskelse, at EU-Domstolen vendte tommelen nedad for det danske annullationssøgsmål om Mindstelønsdirektivet

Kan bio-olie fra papirproduktion blive til asfalt?

Kan bio-olie fra papirproduktion blive til asfalt?

På Ejby Asfaltfabrik i Glostrup tester NCC et restprodukt fra papirproduktion – Tall Oil Pitch (TOP) – som supplement til den traditionelle bitumen.

Kemp & Lauritzen skruer op for talentjagten

Kemp & Lauritzen skruer op for talentjagten

Kemp & Lauritzen lancerer en ny funktion - en Fagtalent Ansvarlig, der skal fokusere på at rekruttere fremtidens faglærte