UgensErhverv.dk

Trægt salg af byggematerialer

Omsætningen i byggematerialebranchen er faldet med 23,5 pct.

19-08-2009

Omsætningen i byggematerialebranchen er faldet med 23,5 pct.

Medlemsvirksomhederne i brancheforeningen DI Byggematerialer oplevede et fald i omsætningen på 23,5 pct. i de første fire måneder af 2009 sammenlignet med samme periode i 2008.
Det viser det seneste konjunkturbarometer fra DI Byggematerialer.

Den faldende omsætning er bredt funderet i hele branchen. De største fald har været inden for fremstilling af byggematerialer i træ og beton. Ses der udelukkende på april måned var faldet i omsætningen endnu mere markant.

Omsætningen på hjemmemarkedet, der udgør omkring tre fjerdedele af den samlede omsætning, er faldet med 23,7 pct., sammenlignet med samme periode sidste år. På eksportmarkedet er omsætningen næsten faldet tilsvarende.

Erhvervstilliden blandt byggematerialeproducenterne er i bedring om end fortsat klart negativ. Inden for branchen er der, til de kommende måneder, fortsat negative for-ventninger til produktion, beskæftigelse og ordrebeholdningen.

For et par år siden var byggematerialebranchens største årsag til produktionsbe-grænsninger mangel på arbejdskraft. Siden sidste sommer har det ikke været mangel på arbejdskraft men derimod manglende efterspørgsel, der har begrænset produktionen mest, fremgår det af konjunkturbarometeret fra DI Byggematerialer.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner