UgensErhverv.dk
NCC holder skindet på næsenAdm. dir. Torben Biilmann ser frem til øgede inves

NCC holder skindet på næsen

Omkostningsreduktion og tilpasning fastholder NCC-koncernens konkurrenceevne

19-08-2009

NCC Construction Danmark A/S realiserede i det første halvår af 2009 en nettoomsætning på 1.162 mio. kr. og et driftsresultat EBIT på 22 mio. kr. (1,9 pct.) mod en omsætning i samme periode sidste år på 1.540 mio. kr. og et EBIT på +42 mio. kr. (2,8 pct.).

Halvårsresultatet er, set i lyset af det nuværende marked acceptabelt, men præget af lavere omsætning og omstruktureringsomkostninger, siger adm. direktør Torben Biilmann.

- Vi er godt på vej med tilpasning af organisationen og har sænket omkostningsniveauet, så vi fortsat er konkurrencedygtige i den aktuelle markedssituation. Samtidig har vores intensive arbejde med risk management og optimering af byggeprocesser resulteret i en øget stabilitet i ordreafviklingen, siger Torben Biilmann.

”fortsættes…”




- Vi har i perioden udviklet nye bolig og kontorhus-koncepter, som matcher efterspørgslen på markedet og tager højde for interessen for både energivenlighed og klima/bæredygtighed.
Vi oplever at der inden for en række markedssegmenter er positive tendenser, men fortsat stagnation på kontor- og det private boligmarked.

Arbejdsløsheden i bygge- og anlægsbranchen har nu rundet 10 pct., så jeg ser frem til, at de politiske udmeldinger om øgede investeringer i anlæg, sygehuse og miljøfremmende tiltag snart må manifestere sig i konkrete projekter, siger Torben Biilmann.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner