UgensErhverv.dk

Aller-retræte på business-markedet

Aller opgiver at etablere en nordisk business-koncern. To blade sættes til salg

12-08-2009

I skyggen af finanskrisen har Aller-koncernen smidt håndklædet i ringen og opgivet at etablere en nordisk business-koncern.

To af bladene i Aller-koncernens selskab Aller Business as i Herlev er sat til salg. Det er Jern og Maskin Industrien samt Mester Tidende. De passer ikke ind i Aller Business’ fremtidige strategi og skal derfor afhændes.

”fortsættes…”



Aller’s indtog i b2b-segmentet startede i 2001, hvor det daværende Aller International med den store pengepung åben købte voldsomt op blandt fagblads-flagskibene.

Aller købte således bl.a. Jern- og Maskin Industrien, ProcesTeknik samt udstillingsselskabet Danske Fagmesser fra T-pres, Motormagasinet, Transportmagasinet og et par svenske søsterblade fra Dansk Auto Media, Mester Tidende fra Forlaget Brorson samt Licitationen, magasinet ark.byg og Nyhedsinformation fra Visholm Gruppen.

Senere blev tilkøbt et telemarketingfirma, TM Telemarketing og som kronen på værket blev et nyt dagblad – i dag/Industriens Dagblad – sat i søen.

Tilbage i Aller Business as er i dag Licitationen, Motor Magasinet, Transport Magasinet samt Nyhedsinformation for social- og sundhedssektoren.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skarpe kanter og markante hjørner både forfra og bagfra

Skarpe kanter og markante hjørner både forfra og bagfra

Kia PV5 i chassis-udgave er tæt på 1000 kg nyttelast, og da der er tale om en ellert, er det bestemt ikke noget at kimse ad

Stigende forsøg på kontaktbedrageri mod SMVer

Stigende forsøg på kontaktbedrageri mod SMVer

Nationalt Center for IT-Kriminalitet advarer SMVdanmarks medlemmer om en markant stigning i kontaktbedrageri mod virksomheder

3F vil brandbeskatte boligejerne

3F vil brandbeskatte boligejerne

3F vil have politikerne til at gribe ind overfor stigende boligpriser ved blandt andet at reducere rentefradrag over 150.000 kroner fra 25 procentpoint til ti procentpoint – en reduktion på 60 procent

Stormfloder og skybrud kan koste erhvervslivet 50 milliarder kroner

Stormfloder og skybrud kan koste erhvervslivet 50 milliarder kroner

Mens tidligere analyser fokuserede på skader på bygninger og infrastruktur, dokumenterer nye beregninger, at også produktionen i virksomheder vil lide, når fabrikker, havneområder og servicevirksomheder må lukke midlertidigt efter oversvømmelser