UgensErhverv.dk
Håndværkere vil have individuelt sikkerhedstøjKansas leverer fluorescerende sikkerhedstøj tøjet

Håndværkere vil have individuelt sikkerhedstøj

Kansas har lanceret serie af fluorescerende sikkerhedstøj med flere muligheder for farvevalg og pasform

11-08-2009

Fluorescerende sikkerhedstøj i gult og orange er et velkendt syn på byggepladser og veje, når entreprenører og kommunale virksomheder arbejder.
Men også håndværkere som tømrere, VVS-folk og elektrikere bliver mødt med krav om at bære sikkerhedstøj, og de er i stigende grad interesserede i at skille sig ud, når det kommer til beklædning.

Derfor introducerer Kansas konceptet, EN 471 Flex, der både giver den store entreprenørvirksomhed og det mindre malerfirma mulighed for at vælge individuelle løsninger, når medarbejderne skal klædes på.

”fortsættes…”






Det fluorescerende sikkerhedstøj udbydes i de tre hovedfarver gul, orange og rød. Desuden tilbyder Kansas fem forskellige kontrastfarver i marineblå, kongeblå, grøn, mørkegrå og sort. Farverne kan frit matches med hovedfarverne til overalls, bukser og jakker, der passer med virksomhedens profil.

Foruden det fleksible farvevalg fås det nye koncept EN 471 Flex også i størrelser, der er tilpasset feminine former, og derfor er det nu slut med at vælge små mandestørrelser til virksomhedens kvindelige medarbejdere. Højere talje, mere vidde og flere benlængder sikrer, at også kvinder kan få sikkerhedstøj med perfekt pasform uden at gå på kompromis med sikkerheden.

Med Kansas EN 471 Flex får virksomhederne mulighed for at differentiere sig med individuelle farveprofiler og samtidig imødekomme medarbejdernes forskellige behov for pasform.
Det eneste krav er, at der skal bestilles minimum to styk i hver model, størrelse og farvekombination, og herefter kan virksomhederne glæde sig over tøj, der passer til både firmaprofil og medarbejdere.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner