Specielt udviklet uddannelse for byggeledere indenfor tømrer- og snedkervirksomheder
05-08-2009
Træsektionen i Dansk Byggeri har i samarbejde med Dansk Byggeri Kursus og Udvikling netop afholdt det første modul af fire af en specielt udviklet uddannelse for byggeledere indenfor tømrer- og snedkervirksomheder.
Steen Justesen, medlem af bestyrelsen i Træsektionen direktør for Elindco A/S er en af initiativtagerne til uddannelsen. Han siger om baggrunden for uddannelsen:
- Vi oplever, at der er et behov for at opkvalificere byggelederne inden for ledelsesområdet. De skal rustes til, at kunne træffe de rigtige beslutninger, kunne planlægge og styre byggeprocessen mere effektivt. De første tilbagemeldinger fra kursisterne tyder på, at uddannelsen rammer plet, og deltagerne er på vej i den rigtige retning.
”fortsættes…”
De unge byggeledere skal igennem et forløb på 4 moduler, som kvalificerer dem til at indgå i ledelsen af byggeprocesser, men også deres personlige ledelseskompetencer styrkes gennem indsigt i de nyeste principper for ledelse og entreprisestyring.
For deltagerne har det været lidt af en øjenåbner at få kendskab til moderne ledelsesbegreber og ikke mindst indsigt i deres egen adfærd. Kurset startede med udarbejdelse af en personprofil, som afdækkede den enkeltes adfærd i arbejdssituationen. Efter en grundig tilbagemelding på personprofilen, blev teorien prøvet af i praksis gennem en række øvelser.
Deltagerne var alle meget engagerede, og fik et stort udbytte af at se sig selv i et andet lys, end de plejer.
- Arbejdet med personprofilen var rigtigt godt, man lærer noget om sig selv og noget om, hvordan andre oplever mig, forklarer en af deltagerne efter hans lederadfærd blev udfordret i en praktisk øvelse.
Efter en dag med øjnene rettet mod sig selv, omhandlede de to næste dage emnerne motivation af medarbejdere, psykisk arbejdsmiljø, forhandlingsteknik, samarbejde og kommunikation. Undervisningen foregik med udgangspunkt i deltagerens personprofil, så når samtalen drejede sig om kommunikation på eksempelvis et byggemøde, var opgaven at aflæse de andre deltageres adfærd og derefter matche sin kommunikation, så man effektivt får sine budskaber igennem. En metode som alle gav stor ros.
- Sidste del af uddannelsen består af tre moduler, der omhandler arbejdsret, overenskomstforhold, styring af byggesager og til sidst afsluttes uddannelsen med et to dages modul, hvor alle emnerne bringes i spil, oplyser konsulent Rasmus Skovgaard, Dansk Byggeri Kursus og Udvikling.
tøtte
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner