Forhandlinger med investorer om en rekonstruktion giver fornyet håb.
10-02-2004
Forhandlinger med investorer om en rekonstruktion giver fornyet håb.
F. Junckers Industrier A/S har ikke opgivet at få investorer til at skyde penge ind i den hårdt ramte virksomhed i Køge. Ledelsen har nu bedt om yderligere tre måneders betalingsstandsning frem til 12. maj til at føre forhandlinger med både potentielle investorer og med de finansielle kreditorer, der har pant i grunde, bygninger og maskiner.
I en skrivelse til skifteretten i Køge meddeler den tilsynsførende advokat Oluf Engell ifølge Berlingske Tidende:
- En række danske og udenlandske investorer har udtrykt interesse for at deltage i en eventuel rekonstruktion eller for at overtage firmaer. Der pågår forhandlinger med flere interesserede.
I en fondsbørsmeddelelse fra Junckers fremgår det endvidere, at såfremt aktiviteterne ikke inden udgangene af februar 2004 er købt af en ekstern investor, vil der blive oprettet et nyt selskab ejet 100 procent af det gamle ’F. Junckers Industrier A/S i betalingsstandsning’.
På trods af betalingstandsningen og de mange forhandlinger har Junckers besluttet at deltage på Byggeri 2004-messen i Fredericia fra den 24.- 28. februar.
-ls.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Læs marts 2026 udgaven her
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Lad os gøre det sammen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre
Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere