Forhandlinger med investorer om en rekonstruktion giver fornyet håb.
10-02-2004
Forhandlinger med investorer om en rekonstruktion giver fornyet håb.
F. Junckers Industrier A/S har ikke opgivet at få investorer til at skyde penge ind i den hårdt ramte virksomhed i Køge. Ledelsen har nu bedt om yderligere tre måneders betalingsstandsning frem til 12. maj til at føre forhandlinger med både potentielle investorer og med de finansielle kreditorer, der har pant i grunde, bygninger og maskiner.
I en skrivelse til skifteretten i Køge meddeler den tilsynsførende advokat Oluf Engell ifølge Berlingske Tidende:
- En række danske og udenlandske investorer har udtrykt interesse for at deltage i en eventuel rekonstruktion eller for at overtage firmaer. Der pågår forhandlinger med flere interesserede.
I en fondsbørsmeddelelse fra Junckers fremgår det endvidere, at såfremt aktiviteterne ikke inden udgangene af februar 2004 er købt af en ekstern investor, vil der blive oprettet et nyt selskab ejet 100 procent af det gamle ’F. Junckers Industrier A/S i betalingsstandsning’.
På trods af betalingstandsningen og de mange forhandlinger har Junckers besluttet at deltage på Byggeri 2004-messen i Fredericia fra den 24.- 28. februar.
-ls.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Lad os gøre det sammen
Online leasing af varebiler med ét klik.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Når toppen skal nåes
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!
I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Ifølge et svar fra klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) til Mathilde Hjort Bressum (V) vil regeringen efter nytår ikke længere støtte udfasningen af gasfyr til varmepumper