UgensErhverv.dk
Byggefirmaer styrker forretningenKurt Kristensen og Flemming Skov Nielsen har store

Byggefirmaer styrker forretningen

JCN A/S har købt sig ind i Frifeldt Huse A/S

30-06-2009

Nye byggeprincipper og kvalitetsprodukter skal sammen med en større og stærkere organisation sikre en større markedsandel inden for bl.a. helårshuse.
Det er målet, når byggefirmaerne JCN A/S og Frifeldt Huse A/S med hovedkvarter i Vildbjerg styrker sig på et marked præget af finanskrisen.

Det tættere samarbejde sker ved, at JCN A/S køber sig ind i Frifeldt Huse A/S og fremover tegner sig for 50 pct. af aktiekapitalen.

- Sammen er vi stærkere, og det er helt klart markedet for helårsboliger, vi vil fokusere endnu stærkere på at udvikle, siger Kurt Kristensen, direktør i Frifeldt Huse A/S.

Flemming Skov Nielsen, direktør for JCN A/S, ser også et stort vækstpotentiale i den nye konstellation.

- Frifeldt Huse A/S har et stærkt setup, som vi gerne vil være med til at udvikle, siger Flemming Skov Nielsen.


”fortsættes…”





Som en mellemstor byggevirksomhed med mere end 67 år på bagen tilbyder JCN A/S såvel fag-, hoved- og totalentrepriser indenfor byggerier til erhverv, landbrug, detailhandelen og beboelse.
- Vi har især beskæftiget os med erhvervs- og offentligt byggeri, mens Frifeldt Huse A/S har hele paletten inden for fritids- og helårshuse, hvor vi gerne vil styrke os. Det er et område, vi længe har villet udvikle, og med Frifeldt Huse A/S har vi fundet den rigtige platform, siger Flemming Skov Nielsen.

Tidligere i år etablerede JCN A/S en afdeling i Vejle, der skal styrke firmaets byggeaktiviteter i trekants-området med Vejle som centrum. Sammenlagt beskæftiger JCN A/S i dag godt 80 medarbejdere med egen stab
af håndværkere inden for såvel jord og beton, kloak, murer- og tømrerfaget.

Frifeldt Huse A/S har en stærk salgs- og marketingorganisation og med tilknytningen af en større entreprenørvirksomhed med en bred byggeteknisk erfaring står firmaet endnu stærkere på et marked, hvor optimismen er ved at vende tilbage.

- Finanskrisen har været hård ved markedet for fritidshuse, der hidtil har tegnet sig for 80 pct. af vores omsætning, men i forhold til årets første måneder mærker vi nu en markant fremgang, og efter sommerferien gearer vi væsentligt op. Vi har eksempelvis firedoblet antallet af tilbud i forhold til sidste år. Væksten skal
samtidig ses i sammenhæng med en historisk lav rente, siger Kurt Kristensen.

Foruden en bred vifte af klassiske fritidshuse i træ bygger Frifeldt Huse A/S også større, eksklusive fritids- og helårsboliger i høj kvalitet og med et omfattede udstyrsniveau. Kurt Kristensen er ikke i tvivl om, at det nye samarbejde og udvikling af nye principper at bygge på vil styrke positionen på især markedet for helårshuse,
hvor Frifeldt Huse A/S allerede er stærke med de to nuværende serier, Classic og den mere eksklusive Futura-serie.


tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner