UgensErhverv.dk

Unge 3F'ere dør tidligt

De helt unge mænd mellem 15-19 er ekstremt hårdt ramt af en overdødelighed på hele 68 pct. i forhold til landsgennemsnittet

26-06-2009

Lungecancer, rygerlunger, nedslidning, hjertesygdomme og dødsulykker. 3F&erne har et hårdt liv på arbejdsmarkedet, og nu viser en stor undersøgelse, at specielt unge 3F&ere dør tidligere end landsgennemsnittet.

Det er Fagbladet 3F, som i samarbejde med firmaet Kaas og Mulvad har kortlagt 3F&ernes overdødelighed i forhold til landsgennemsnittet. 121.000 dødsfald blandt medlemmer af 3F fra 1990 til 2006 er blevet sammenlignet med dødeligheden i den danske befolkning.

3F’s medlemmer arbejder inden industri, transport, byggebranchen, det grønne område, privat service, hotel og restauration og det offentlige.

Fagbladet 3F fremhæver, at selvom undersøgelsen klart viser, hvilke arbejdsområder der er farligere end andre, så er den største overraskelse, at det ikke er de ”gamle” 3F&ere, der er skaber overdødeligheden i forhold til landsgennemsnittet.

For både de mandlige og kvindelige 3F&ere er det gruppen i alderen 25-44 år, der fylder i statistikken. Og de helt unge mænd mellem 15-19 er ekstremt hårdt ramt af en overdødelighed på hele 68 procent i forhold til landsgennemsnittet.

"fortsættes..."Forbundsformand i 3F, Poul Erik Skov Christensen, vil have sat ekstra fokus på 3F&ernes helbred.

- Regeringen har indført en behandlingsgaranti, men vores erfaring viser, at garantien skal gælde endnu tidligere. Sundhedssystemet er en jungle, og som minimum må vi kræve, at der kommer tidsfrister på, hvor lang tid der må gå, før man har en diagnose. Mange medlemmer dør ganske enkelt i ventetiden, fordi de ikke har ressourcerne til at råbe systemet op, siger forbundsformanden til Nyhedsbrevet 3F.

tøtte

Læs mere om undersøgelsen her…



Se undersøgelsen her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner