UgensErhverv.dk

Færre vejopgaver i udbud

Det går tilbage for kommunerne med at lade private planlægge og drive de kommunale veje

26-06-2009

En netop offentliggjort analyse fra Dansk Byggeri viser, at mens det går fremad med udliciteringen på hele det kommunale område, går det tilbage på vejområdet.

- Og det er en rystende udvikling, mener adm. direktør Anders Hundahl, Asfaltindustrien

- Det er rystende, at det går tilbage for kommunerne med at få private til at anlægge og drive de kommunale veje, for det er spild af penge, når det offentlige og private ikke deles om arbejdet, siger Anders Hundahl.


”fortsættes…”


- En af de helt oplagte måder at tænke nyt og effektivisere på i kommunerne er at deles om arbejdet med private virksomheder. Kommunen beslutter, styrer og kontrollerer - den private entreprenør anlægger, asfaltere og vedligeholder.

Jeg ved godt, at den type samarbejder kræver, at begge parter dropper gensidige fordomme, men når nu vi kan se, at udliciteringen går baglæns på vejområdet, og at danskerne mener, at en fornuftig arbejdsdeling kan betale sig og bør nyde fremme, er det tid at kaste de fordomme overbord og se på fakta. Jeg tror, at det bl.a. er et spørgsmål om ketchup-effekten.

For knap ti år siden var funktionskontrakter (hvor en entreprenør over 10 - 15 år tager sig af en kommunal vej) noget nyt og uprøvet - i dag bruges de over det meste af landet. Ligesådan tror jeg det kan gå med udlicitering, hvis kommunerne tør og vil sats på det, understreger Anders Hundahl og inviterer til dialog med tvivlende kommuner, så man sammen kan se på og overkomme de udfordringer der måtte være.

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner