UgensErhverv.dk

Forskning til gavn for mindre virksomheder

Regeringen giver én milliard kr. til innovation og ny teknologi.

10-02-2004

Regeringen giver én milliard kr. til innovation og ny teknologi.


Over de næste tre år anvender regeringen én milliard kr. til at udvikle og modne de nye teknologier, som morgendagens virksomheder og beskæftigelse skal basere sig på.

Indsatsen tilgodeser især mindre og mellemstore virksomheder.

Midlerne fordeles gennem nye resultatkontrakter, som Rådet for Teknologi og Innovation og Videnskabsministeriet har indgået med ni GTS-instititutter (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter) for perioden 2004-2006.

Der er blandt andet fokus på udvikling af robotteknologi og intelligente sensorer til smart, effektiv industriel produktion og på mikro- og nanoteknologi, hvor potentialet er stort for nye, højteknologiske produkter.

Målgruppen er primært de mindre virksomheder, som typisk ikke selv teknologiudvikler i større skala. Kontrakterne indebærer, at GTS-institutterne over de næste tre år i alt modtager 725 mio. kr. fra Videnskabsministeriet. Hertil kommer, at institutterne selv tilvejebringer yderligere 250 mio. kr. til finansiering af aktiviteterne. Dels i form af egne midler, dels i form af midler fra internationale forskningsprogrammer.

Rådet for Teknologi og Innovation har som noget nyt gennemført en samtidig fordeling af bevillinger til alle GTS-institutter og blandt andet taget hensyn til de enkelte institutters evne til at skaffe privat medfinansiering af teknologiprojekter.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Behov for obligatorisk rottespærre i alle kloakledninger

Behov for obligatorisk rottespærre i alle kloakledninger

’ERFA-gruppen for forebyggende giftfri indsats mod kloakrotter’ har siden 1999 arbejdet for at få indført en mere effektiv indsats i bekæmpelsen af rotter i kloaknettet, og de var onsdag i deputation i Folketingets Fødevare- og Miljøudvalg