UgensErhverv.dk

Forskning til gavn for mindre virksomheder

Regeringen giver én milliard kr. til innovation og ny teknologi.

10-02-2004

Regeringen giver én milliard kr. til innovation og ny teknologi.


Over de næste tre år anvender regeringen én milliard kr. til at udvikle og modne de nye teknologier, som morgendagens virksomheder og beskæftigelse skal basere sig på.

Indsatsen tilgodeser især mindre og mellemstore virksomheder.

Midlerne fordeles gennem nye resultatkontrakter, som Rådet for Teknologi og Innovation og Videnskabsministeriet har indgået med ni GTS-instititutter (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter) for perioden 2004-2006.

Der er blandt andet fokus på udvikling af robotteknologi og intelligente sensorer til smart, effektiv industriel produktion og på mikro- og nanoteknologi, hvor potentialet er stort for nye, højteknologiske produkter.

Målgruppen er primært de mindre virksomheder, som typisk ikke selv teknologiudvikler i større skala. Kontrakterne indebærer, at GTS-institutterne over de næste tre år i alt modtager 725 mio. kr. fra Videnskabsministeriet. Hertil kommer, at institutterne selv tilvejebringer yderligere 250 mio. kr. til finansiering af aktiviteterne. Dels i form af egne midler, dels i form af midler fra internationale forskningsprogrammer.

Rådet for Teknologi og Innovation har som noget nyt gennemført en samtidig fordeling af bevillinger til alle GTS-institutter og blandt andet taget hensyn til de enkelte institutters evne til at skaffe privat medfinansiering af teknologiprojekter.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs marts 2026 udgaven her

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi