UgensErhverv.dk

Hytte-koncept på indlandsisen

Transportable, miljøvenlige turisthytter til de arktiske egne

16-06-2009

Fire studerende fra Bygningsdesign på DTU Byg, Jonas Vendel Jensen, Thomas Mondrup, Kristoffer Negendahl og Brian Hurup-Feldby, har i samarbejde med Center for Arktisk Teknologi, ARTEK, udviklet en bæredygtig, arktisk turisthytte, der er så let, at den kan flyttes rundt på indlandsisen med hundeslæde.

Det skriver dtu.dk

12 små modeller i målestoksforholdet 1:10 er allerede ved at blive udarbejdet, og en prototype i fuld størrelse skal præsenteres for internationale forskere og fagfolk fra turisterhvervet i de arktiske lande. Det sker ved ARTEK’s internationale konference for arktisk teknologi „Tourist Cottages and Climate Change“ 11.-13. august i Sisimiut, Grønland.

Konferencen er en inspirations- og udviklingsevent til, hvordan turisterhvervet i Grønland og de øvrige nordatlantiske lande med forskellige bæredygtige tiltag kan tilpasse sig og afværge klimaændringerne.

"fortsættes..."




Det mobile hyttekoncept er oprindelig ét ud af ti forslag til forskellige bæredygtige hytter, som de studerende har udarbejdet.

Heraf er et design valgt ud og tilpasset arktiske forhold, og nu skal forhold som energi- og vandforsyning, spildevandsbehandling, isolering og materialevalg videreudvikles i samarbejde med andre DTU-institutter samt Bygge- og Anlægsskolen i Sisimiut, Grønland

tøtte


Læs mere her …


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner