Krone Vinduer og SA Vinduer slår produktprogrammerne sammen
16-06-2009
Efter mere end 10 års tæt samarbejde har den nordjyske vinduesproducent Kroner Vinduer købt den østjyske vinduesleverandør SA Vinduer
Krone Vinduer har produceret vinduer for SA i en årrække, og som led i en naturlig udvikling og en vækststrategi samt ud fra ønsket om at udnytte potentialet i de to forretningsområder vælger vi nu at smelte de to virksomheder sammen til én under Krone Vinduer.
I denne forbindelse skifter de to virksomheders produktprogram navne og bliver til henholdsvis SA Concept og Krone Concept.
”fortsættes…”
Krone Vinduers direktør, Kaj Bundgaard siger, at købet er en naturlig del af virksomhedens vækstplan, der de kommende fem år skal sikre virksomheden plads iblandt de førende leverandører af døre og vinduer.
SA Concept står bl.a. bag en række unikke byggeprojekter, som udover det prisbelønnede VM Bjerget og Tietgenkollegiet - begge i København - tæller referencer som Bispebjerg, Tuborg Havnepark og Kilen.
- Med det nye SA Concept og Krone Concept står Krone Vinduer med et langt stærkere produktprogram og tilknytter et nyt og stort kundesegment til virksomheden, som giver et udbytterigt potentiale for virksomhedens fremtidige udvikling.
Krone Vinduer har gennem en intens produktudvikling med fokus på energibesparende produkter allerede nu opnået en position blandt de førende i branchen, og denne position vil med det nye SA Concept blive manifesteret. De to enheder supplerer hinanden godt, og samlet drages store fordele af sammenlægningen, som vil skabe et optimalt fundament for fremtiden, fastslår Kaj Bundgaard.
- På den korte bane vil det bl.a. betyde et forhøjet serviceniveau, mens yderligere fokus på et optimeret produktionssystem med ideel automatisering på den lange bane vil skabe en endnu stærkere produktportefølje. Naturligvis stadig fast forankret i gode håndværkstraditioner og med fleksibilitet for øje, understreger Kaj Bundgaard.
SA Vinduers eksisterende salgs- og projektorganisation fortsætter under navnet SA Concept med Christian Olesen i spidsen.
: Krone Vinduer er en mellemstor vinduesfabrik med over 50 år på bagen. I 2005 skiftede vinduesfabrikken navn til det nuværende. Der rådes over ca. 6.500 m2 produktionslokaler med et fuldt tidssvarende produktionsudstyr. Der beskæftiges pt. ca. 60 medarbejdere som øges hen over sommeren.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner