UgensErhverv.dk

Manglende finansiering kan sætte skub i byttehandel

PropertySwap er et nyt tilbud fra EDC Erhverv Poul Erik Bech,

15-06-2009

som sætter fokus på muligheden for at bytte ejendomme med andre investorer. Et tilbud, der kan være stort potentiale i som en følge af bankernes manglende udlånsvilje.

Fra og med uge 24 vil man kunne se en række nye ikoner optræde i ejendomsannoncerne fra EDC Erhverv Poul Erik Bech, som lancerer konceptet PropertySwap. Formålet er at gøre opmærksom på muligheden for en byttehandel – hvor sælgeren af en erhvervsejendom er klar til at overveje en byttehandel, hvori f.eks. kan indgå kontorejendomme, industriejendomme, investeringsejendomme, butikker, erhvervsgrunde, villaer, sommerhuse, ejendomme i udlandet eller andre aktiver.

”Vi har rigtig mange kunder, der ønsker at sælge deres erhvervsejendom. Vi har også rigtig mange, der ønsker at købe en erhvervsejendom. Men riget fattes penge. Derfor lancerer vi nu PropertySwap som et nyt tilbud til investorer, der er klar til at overveje en byttehandel som et alternativ til et salg,” siger direktør Poul Erik Bech, EDC Erhverv Poul Erik Bech.
”På grund af finanskrisen er markedet for ejendomshandel bremset op. Pengemanglen i samfundet har skabt en ”kunstig situation”, der forhindrer fornuftige køb og salg af erhvervsejendomme. Med vores nye koncept åbner vi nu op for muligheden for at afhænde en erhvervsejendom og foretage porteføljetilpasninger, uden at finanskrisen behøver sidde med ved forhandlingsbordet.”

EDC Erhverv Poul Erik Bech understreger nødvendigheden af, at begge parter i en potentiel byttehandel har deres egen rådgiver med ved forhandlingsbordet. EDC Erhverv Poul Erik Bech kan altså kun repræsentere den ene kunde i handelen, mens den anden part opfordres til at komme med sin egen rådgiver. På samme måde omfatter rådgivningen omkring en byttehandel ikke de eventuelle skattemæssige konsekvenser – her må parterne søge råd og vejledning hos deres respektive revisorer.

Hvis man er i forvejen har en erhvervsejendom til salg gennem EDC Erhverv Poul Erik Bech koster det ikke yderligere at blive tilmeldt PropertySwap ordningen. Men det giver langt flere muligheder for at få gennemført en handel, vurderer Poul Erik Bech.

”Vi er naturligvis godt klar over, at de fleste sælgere af erhvervsejendomme vil foretrække kontanter. Men det er ikke altid muligt i det aktuelle marked, hvor finansieringen er et tilbagevendende problem. I stedet kan man overveje at bytte ejendomme, f.eks. som en del af en porteføljetilpasning, hvor en ejendomsinvestor ønsker at koncentrere sine investeringer i et segment eller en geografi.”

”ProperySwap er en konsekvens af, at der ikke er tilstrækkeligt med penge i markedet. Men jeg tror faktisk, der er et meget stort marked for at bytte erhvervsejendomme. Man kender det i forvejen fra boligmarkedet i form af byttelejligheder eller mageskifte. Nu markedsfører vi aktivt denne mulighed på markedet for erhvervsejendomme,” siger Poul Erik Bech.


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi