NCC i Norge og i Sverige inviterer for sjette år i træk børn til at deltage i Børnenes Byggeskole
12-06-2009
I Norge og Sverige er der tilmeldt i alt 380 børn i alderen mellem 8 og 12 år til Børnenes Byggeskole, som løber af stabelen fra på mandag den 15. juni og strækker sig frem til begyndelsen af juli måned.
-Vi håber, at Børnenes Byggeskole giver børnene en positiv oplevelse af byggeriet, som måske kan være med til at hjælpe dem, når de engang skal vælge uddannelse og job, siger personaledirektør i NCC AB, Mats Pettersson.
”fortsættes…”
Programmet på de seks lokaliteter i Sverige og to i Norge, hvor der holdes byggeskole, varierer fra sted til sted. Men det hele går ud på at samle børnene om kreative opgaver med hammer, sav og andre værktøjer.
Børnenes Byggeskole har tidligere med stor succes også været gennemført herhjemme af NCC Danmark. Men i år gennemføres Børnenes Byggeskole kun i Norge og Sverige.
tøtte
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer