UgensErhverv.dk
Dansk laboratorium ser lysetEn komplet gennemmåling af lyskilder afslører om l

Dansk laboratorium ser lyset

Ny afdeling for lysmåling kigger lyskilder efter i sømmene

12-06-2009

Det danske marked oversvømmes med lyskilder, der lover godt lys med lavt strømforbrug. Men det er langt fra alle produkter, der lever op til de gyldne løfter. Det bliver stadig sværere at gennemskue hvilke produkter, der er gode og dårlige.

I dag er ikke alene de private forbruger i tvivl. Det gælder også professionelle indkøbere som elinstallatører, ingeniører, arkitekter og forhandlere. Derfor har Laboratoriet LYS & SYN udvidet sin afdeling for lysmåling, der nu råder over landets mest avancerede måleudstyr.

- Der er kun ganske få steder i Danmark, hvor man kan bestille en komplet gennemmåling af lyskilder, og her er ventetiden typisk to til tre måneder. Vi kan gøre det på under tre dage, og prisen er i de fleste tilfælde under 5.000 kr. pr. lyskilde.

Det betyder, at man ikke længere behøver tage producentens ord for produkternes kvalitet - og det er en stor fordel, for sandheden ser ofte noget anderledes ud, siger Asger Bay Christiansen fra Laboratoriet LYS & SYN.

”fortsættes…”





Når en lyskilde gennemmåles, bliver der bl.a. fokuseret på elforbrug, spektralfordeling, lysmængde, lysets temperatur, infrarød stråling, ultraviolet stråling og flimmer. Alle måleresultaterne samles i et overskueligt dokument, der fx er velegnet at bruge under prisforhandlinger eller ved vurdering af flere konkurrerende produkter.

- Det sker ikke sjældent, at vi måler på lyskilder, der ligger temmelig langt fra, hvad de lover. Som regel fordi de bruger mere energi eller udsender en lavere lysmængde end angivet. Og det er altså ikke særlig sjovt, hvis man først opdager den slags, når kunderne begynder at klage, og der står 30.000 af dem ude på lageret, siger Asger Bay Christiansen.

Nye opgørelser fra 2008 viser, at danskernes valg af lyskilder er i forandring. Antallet af glødepærer og halogenpærer falder, mens antallet af sparepærer, lysstofrør og diodepærer stiger. Forandringerne understreger behovet for at kunne adskille gode og dårlige produkter fra hinanden.

- I dag kan man ikke bare hive en 60 watt glødepære ned fra hylden. I stedet skal man vælge mellem ti forskellige lavenergipærer. Her gælder det om at finde den, der fungerer bedst - og det kan vi måle os frem til.

For selvom slutbrugerne ikke har teknisk forstand på lys, vil de til enhver tid foretrække den lyskilde, der har den bedste farvegengivelse, den behageligste temperatur og som flimrer mindst, siger Asger Bay Christiansen.

Laboratoriet LYS & SYN er en selvejende virksomhed med særligt fokus på øjets og synssansens fysiologiske behov. Laboratoriet arbejder på at fremme lysteknologi, der stimulerer det arbejdende menneskes koncentration og modvirker stress.

Til laboratoriets aktiviteter hører også omfattende kursusvirksomhed og rådgivning af både privat og offentlige organisationer i lysteknik. Laboratoriet LYS & SYN råder over Danmarks bedste og mest omfattende måleudstyr.

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner