Først fælles a-kasse, så venter et fælles forbund forude.
28-10-2004
TIB forlover sig med Malerforbundet og Blik- og Rørarbejderforbundet. De tre forbund går sammen om at danne en fælles a-kasse og samarbejdet kan på sigt udvikle sig til ét sammenhængende forbund.
- Det, vi prøver nu, er at skabe en fælles a-kasse. Men det er vel i denne situation som i andre forhold, at samarbejdet kan udvikle sig. Så lad os se, hvad der ad åre kan ske, sagde TIB-formand Arne Johansen i sin mundtlige beretning på den igangværende TIB-kongres i Falkoner Centeret.
Det indledende samarbejde om a-kassen ventes klar til vedtagelse af de implicerede forbund inden 2007, og et udvalg skal strikke en model sammen, hvor målet er en a-kasse, der er en integreret del af forbundene.
- Målet for os i TIB er, at sådan en a-kasse skal fast forankres i forbundenes samlede faglige arbejde og ikke være frit svævende i et organisatorisk ingenmandsland, lød det fra Arne Johansen.
- mir
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Danske håndværkere foretrækker den type varebil, der vejer omkring 3000 kg totalt og er udstyret med en dieselmotor på omkring 150 HK
Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri
Brødrene Dahls 20 meter høje logistikcenter i Randers er ikke kun et fysisk pejlemærke i byen, men også et fyrtårn inden for arbejdet med CSR
Dansk Røde Kors har åbnet sin femte butik med genbrug af byggematerialer – og flere er på vej i samarbejde med lokale håndværkere