UgensErhverv.dk
Wavin hårdt ramt af krisenWavin har reduceret antallet af medarbejdere med 1

Wavin hårdt ramt af krisen

Plastrørsproducenten opfordrer politikerne til at fremrykke offentlige anlægs- og infrastrukturprojekter

10-06-2009

Nordisk Wavins regnskab for 2008 er stærkt påvirket af den økonomiske krise, som har medført en kraftig opbremsning i byggebranchen.

Omsætningen blev 886,9 mio. kr., hvilket er et fald på 11 pct. i forhold til 2007.

- Driftsresultatet blev 36,0 mio. kr. mod 88,0 mio. kr. i 2007 svarende til et fald på 59 pct.. Det store fald i indtjeningen skyldes, ud over faldet i omsætningen, at priserne på råvarer i 2008 i perioder var meget høje, og på grund af nedgangen i byggebranchen var det ikke muligt at gennemføre prisstigninger, forklarer adm. direktør Ole Arenfeldt Jensen.

Faldet i omsætningen er kommet hurtigere og med større effekt end forventet, og de gennemførte rationaliseringer har ikke i tilstrækkeligt omfang kompenseret for opbremsningen i markedet.

”fortsættes…”





Nordisk Wavin har i 2008 reduceret antallet af medarbejdere med 83 og yderligere 50 medarbejdere er afskediget i år. Samlet set har virksomheden reduceret med 133 medarbejdere (siden 1. januar 2008), svarende til 29 pct.

- ”Det har været helt nødvendigt at tilpasse organisationen til den faldende efterspørgsel. Vi kan p.t. ikke registrere nogen positiv effekt af renoveringspuljen. Nedgangen i nybyggeriet er desværre meget voldsom i forhold til de politiske tiltag for at stimulere renoveringsarbejder.

Jeg kan kun opfordre politikerne til at fremskynde de offentlige anlægs- og infrastrukturprojekter. Det kan kun gå for langsomt med at udvide og renovere kloakkerne, så vi kan undgå fremtidige oversvømmelser, siger Ole Arenfeldt Jensen.

Wavin udvikler, producerer og markedsfører totale programmer af plastrørssystemer, der sikrer transport af drikkevand og leder spilde- og regnvand bort på miljørigtig vis. Desuden bruges Wavins produkter til forsyning af el, centralvarme og gulvvarme i boliger og industri.

Wavin i Danmark blev grundlagt i 1957 og beskæftiger i dag ca. 350 medarbejdere i Hammel og Horsens. Hammel er hovedsædet for Nordisk Wavin, som totalt beskæftiger ca. 700 medarbejdere i de nordiske lande og Baltikum. Nordisk Wavin er en del af Wavin-koncernen i Holland, som er den førende leverandør af rørsystemløsninger til de europæiske markeder inden for afløbs-, vand- og VVS-sektoren. Wavin er repræsenteret i 28 lande og beskæftiger ca. 7.000 medarbejdere.


tøtte






Brochurer

Nyt netværk for kvindelige entreprenører

Nyt netværk for kvindelige entreprenører

Produktionschef i LM Byg, Anna Lind Esmarch, og Christine Cecilie Olsen, afdelingschef hos Holbøll har skabt et netværk for kvindelige entreprenører

Transportdirektører til ledelse i MTH

Transportdirektører til ledelse i MTH

MT Højggaard Holding vil på en ekstraordinær generalforsamling have valgt to nye medlemmer ind i bestyrelsen - en CEO fra Københavns Lufthavne og en VP fra DSV

Konkurser i byggeriet (Uge 28/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 28/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Der mangler lærlinge til teknik-virksomhederne

Der mangler lærlinge til teknik-virksomhederne

Knap halvdelen af teknik-virksomhederne vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra TEKNIQ