UgensErhverv.dk

Tjek på bygningers tæthed

Nyt forslag kræver, at bygherre skal have styr på utætheder.

27-10-2004

Erhvervs- og Byggestyrelsens nye forslag til bygningsreglement betyder ifølge Teknologisk Institut, at der fastsættes grænseværdier for en bygnings tæthed. Det medfører, at en kommune med de nye grænseværdier i hånden kan forlange af bygherren, at han skal attestere, at et nybyggeri lever op til de gældende krav.

Ifølge Teknologisk Institut vil reglerne også omfatte større renoveringsprojekter.

Instituttet tilbyder en udføre en sådan tætheds-undersøgelse, der kombinerer termografi med en metode, hvor luften pumpes ud af huset.

- Vi får typisk henvendelser fra boligselskaber, andelsboligforeninger, større erhvervskunder samt private boligejere, som vil have et overblik over, hvordan deres hus har det, og hvad de eventuelt kan gøre for at udbedre fejlene. Fejlene kan ofte føres tilbage til dårligt udført arbejde, som i nogle tilfælde skyldes mangler i projekteringsfasen eller materiale- og konstruktionsproblemer. Utætte bygninger er typisk et problem i enten dårligt nybyggeri eller i ældre renoveringsmodne huse, udtaler civilingeniør Lars Olsen fra afdelingen Byggeri hos Teknologisk Institut.
-ls

Brochurer

Ny app kan guide håndværkere til P-plads

Ny app kan guide håndværkere til P-plads

Med appen Erhvervsparkering København kan man vælge en ledig erhvervsparkeringsplads og blive guidet dertil på sin telefon

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Hurtigere byggesager i Skanderborg

Hurtigere byggesager i Skanderborg

Skanderborg Kommune er blandt de hurtigste i landet til at ekspedere byggesager

Specialist i bygningsteknik får ben i Jylland

Specialist i bygningsteknik får ben i Jylland

Cx & tekniq har planer om at etablere afdeling i Aarhus og har foreløbig ansat ny fagspecialist