Tidligere adm. direktør ud af genoprettet virksomhed.
27-10-2004
Tidligere adm. direktør ud af genoprettet virksomhed.
Efter at havde gået så meget igennem vælger teknisk direktør Flemming Viskum nu at forlade Junckers Industrier A/S. Gulvproducenten er ellers så småt ved at finde sit fodfæste igen efter en gennemgribende redningsaktion.
Flemming Viskum var adm. direktør for Køge-virksomheden, da den gik i betalingsstandsning. Efter en række redningsforsøg var Flemming Viskum manden, der i en direkte udsendelse i DR meddelte, at firmaet var opkøbt af investeringsselskaber Axcel.
Dette opkøb og den efterfølgende opstramning i organisationen ser tilsyneladende ud til at bære frugt, og Junckers er nu ”back in business”.
Efter opkøbet fra Axcel overtog Lars Hermansen posten som adm. direktør, og Flemming Viskum fik titlen af teknisk direktør og var med i direktionen. Nu er det løb kørt, og Flemming Viskum meddeler, at han forlader firmaet efter egen beslutning. Det sker ifølge Berlingske Tidende den 12. november - nøjagtigt et år efter, at Junckers trådte i betalingsstandsning.
-ls.
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs november 2023 udgaven her
Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri
Aros Forsikring har besluttet at flytte fra sine nuværende kontorlokaler på Park Allé 1 i Aarhus og ind i et helt nyt, moderne domicil i Sydhavnskvarteret
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Små - og mellemstore virksomheder oplever store problemer med sagsbehandling i det offentlige