UgensErhverv.dk

Flere kommunale udbud

Kommunerne er blevet flittigere til at konkurrenceudsætte opgaverne

25-05-2009

Regeringen og KL indgik i 2005 en aftale om, at kommunerne skal konkurrenceudsætte flere kommunale opgaver. Da aftalen blev indgået i 2006 var kommunernes niveau på 20,2 pct. af opgaverne. Målet er, at kommunerne i 2010 konkurrenceudsætter 26,5 pct. af opgaverne.

De nye regnskabstal for 2008 viser, at kommunernes konkurrenceudsættelse nu udgør 24,8 pct. Der er tale om en stigning på 1,1 procentpoint i forhold til 2007. Væksten i konkurrenceudsættelsen er fordelt over et bredt udsnit af opgaver.

Både i regeringen og hos KL er der stor tilfredshed med denne udvikling.

”fortsættes…”






- Vi kommer ikke uden om, at konkurrenceudsættelse er et vigtigt redskab til at sikre serviceydelser af høj kvalitet til borgerne. Tallene tyder da også på, at kommunerne for alvor har taget konkurrenceudsættelse til sig som en integreret del af opgaveløsningen, siger indenrigs- og socialminister Karen Ellemann

Formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin konstaterer, at kommunerne er tæt på målet, selv om man kun er halvvejs i aftaleperioden.

- Det viser meget tydeligt, at det var klogt, at regeringen valgte en aftale med kommunerne frem for nye statslige regler. Med en vækst i konkurrenceudsætning på godt 5,5 mia. kr. må al kritik af kommunernes manglende vilje til at konkurrenceudsætte opgaver forstumme, fremhæver Erik Fabrin.


tøtte

Se tal for konkurrenceudsættelse her…

Brochurer

Bygningsmassen skal bruges mere intelligent

Bygningsmassen skal bruges mere intelligent

Henrik Mielke, forperson for Renoverprisens nomineringsudvalg, og direktør i Pihl & Søn, svarer på seks skarpe spørgsmål fra BygTek

VVS-kæde satser på mere uddannelse

VVS-kæde satser på mere uddannelse

Ny vandnorm og nye krav til asbesthåndtering er blot de seneste opdateringer, der kræver efteruddannelse af VVS-installatørerne

Fusker ATP med penge fra udstationeringsfond?

Fusker ATP med penge fra udstationeringsfond?

Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP, vil kun oplyse fire regnskabstal, og dermed må revisorerne ifølge Dansk Håndværk arbejde i blinde

Ny branchevejledning klar om jordhåndtering

Ny branchevejledning klar om jordhåndtering

Foreningen af Rådgivende Ingeniører(FRI) udarbejdet en ny branchevejledning for jordhåndteringsområdet