UgensErhverv.dk

Slunkne ordrebøger i byggeriet

Dansk Byggeris afgående formand opfordrer de offentlige opdragsgivere til at sætte gang i nødvendige renoveringsopgaver

15-05-2009

Det var med beretningen om et benhårdt år for byggeriet, at Povl Christensen i går , for sidste gang aflagde mundtlig beretning som formand for Dansk Byggeri

Slunkne ordrebøger, stigende ledighed og manglende finansieringsmuligheder prægede byggeriet i 2008 og kom derfor også til at præge formandens mundtlige beretning på Dansk Byggeris repræsentantskabsmøde.

- Nu skriver vi maj 2009, og der er ikke meget, der tyder på, at konjunkturerne vender snart. Vi må indstille os på, at det kommende år bliver hårdt. Og vi må indstille os på, at konjunkturerne allertidligst vender i løbet af 2010, forudsagde Povl Christensen.


”fortsættes…”




Han påpegede samtidig, at Dansk Byggeri har arbejdet ihærdigt for at få sat gang i de offentlige investeringer - bl.a. ved i januar 2009 at fremlægge en vækstpakke sammen med BAT-Kartellet. Regeringen har siden gennemført flere af forslagene fra vækstpakken - bl.a. har den hævet det kommunale anlægsloft og fremrykket trafikinvesteringer i milliardklassen.

- Men vi skal stadig presse på og minde regeringen om, at den har en historisk mulighed for at genoprette de offentlige bygninger, lappe hullerne i vejene, bygge almene boliger og samtidig modvirke konsekvenserne af den igangværende krise, understregede Povl Christensen.

Povl Christensen gjorde også status over Dansk Byggeris første seks år som byggeriets erhvervsorganisation.

- Eksempler på, at vi har gjort en forskel, er der mange af. Vi har sat vores solide aftryk på regeringens økonomiske politik, Østaftalen, arbejdsmiljøet, klima- og energipolitikken og meget mere, sagde Povl Christensen, der dermed kunne sætte et flot punktum for sine år som formand for Dansk Byggeri.


Som ny formand er valgt den 58-årige civilingeniør og direktør for Danmarksafdelingen i E. Pihl & Søn A.S., Halldor P. Ragnarsson

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner