UgensErhverv.dk
Udvider med komplet tagprogramTrekantlister, der giver taget lys- og skyggevirkn

Udvider med komplet tagprogram

Norske Isola øger nu sortimentet med fuldt tagprogram med bl.a. tagpap, undertag, tagrender og listedækning

13-05-2009

1. juni sidste år gik norske Isola ind i Danmark med eget salgskontor. Virksomhedens grundmurprodukt, Platon, er gennem en årrække blevet solgt gennem andre leverandører her i landet, men nu ville man selv. Allerede pr. 1. maj 2009 er den danske stab udvidet til tre mand.

- Vi har bl.a. brugt tiden siden 1. juni sidste år på at finde ud af, hvordan vi bedst gør tingene her i Danmark. Der var bl.a. mange af de tømmerhandlere, vi kom ud til, der slet ikke solgte tagpap, for ’det kan vi ikke finde ud af’, siger Isolas markedschef i Danmark, Michael Lindberg, der nu vil lave om på den antagelse.

Klarer klimaet
I Danmark har Isola nogle helt oplagte konkurrenter i bl.a. Icopal og Phønix Tag på især tagpap-siden og Icopals Decra på ståltage, men Isola har vurderet, at det danske marked har plads til de nye muligheder, som virksomhedens brede, nordiske sortiment giver.

Bl.a. tilbyder Isola det stærke stålpladetag, Powertekk, trekantede listeprofiler til skrå tage, lette tagshingles, der er udviklet til at klare det skrappe norske klima - og dermed også det danske.

- Vi har set på, hvor vi kan gøre en forskel, og når nu vi er her, kan vi lige så godt tilbyde hele det program, vi har, siger Michael Lindberg, der får nye undertagsprodukter på programmet til sommer.

louise@odsgard.dk


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner