Vigtigt for virksomheder med uafklarede skattesager at få sagerne rejst nu, siger skatteekspert fra Deloitte
12-05-2009
Virksomheder, der har uafklarede skattesager, skal sørge for at få anlagt sagen i løbet af maj måned. Med skattereformen bliver det langt dyrere for virksomhederne at føre skattesager. De nye regler forventes at træde i kraft allerede i begyndelsen af juni, men er sagen anlagt før, gælder de nuværende regler.
- For en helt almindelig mindre håndværks- eller servicevirksomhed kan sagsomkostningerne til en skattesag sagtens løbe op omkring 100.000 kr. Får du medhold i sagen, vil sagen efter de nuværende regler koste virksomheden nul kroner.
Med de nye regler, er der kun et fradrag på 25 pct. af omkostninger. Det betyder en forskel på 75.000 kr. Og helt aktuelt vil det være afhængigt af, om sagen er rejst i slutningen af maj eller begyndelsen af juni, siger senior manager Jesper Dreyer fra Deloitte.
”fortsættes…”
Med de nuværende regler får virksomhederne dækket 100 pct. af sagsomkostningerne til skattesager, hvis sagen ender med, at virksomheden får medhold. Når virksomhederne taber, kan de få dækket 50 pct. af sagsomkostningerne. Dette ændres med skattereformen, så man alene får et almindeligt fradrag, der har en værdi på 25 pct.
Det gælder uanset udfaldet af sagen.
Reglerne træder i kraft, så snart loven er vedtaget og bekendtgjort i Lovtidende.
Loven forventes vedtaget sidst i maj, og vil dermed træde i kraft få dage efter.
Aktuelt kan det få betydning for en del virksomheder. 1. maj var sidste frist for skattemyndighederne, hvor de med såkaldte agterskrivelser kunne ændre skatteansættelserne for indkomståret 2005. I mange tilfælde finder virksomheden og SKAT en løsning på sådanne sager gennem en dialog.
Problemet for virksomhederne er, at det kan tage nogle måneder. Dermed kan virksomhederne komme i klemme. Hvis de regner med at løse sagen, og derfor ikke rejser sagen i Landsskatteretten, kan det blive dyrt, hvis man alligevel ikke kan finde en løsning, fordi man så skal følge de nye regler, der giver en betydelig ringere dækning af omkostningerne.
tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner