Udlejningsvirksomheden Cramo vil forbedre sikkerhed og arbejdsmiljø med uddannelse til kundernes medarbejdere
07-05-2009
I byggebranchen var der i 2008 14 dødsfald som følge af arbejdsulykker, og trods den store indsats for sikkerheden på de fleste arbejdspladser, er der fortsat mange muligheder for forbedringer. En idé kan være grundig undervisning i brug af grej og maskiner, og det er en tilgang, udlejningsvirksomheden Cramo nu prøver kræfter med.
Som noget nyt itilbyder Cramos afdeling i Køge nemlig træning af kundernes medarbejdere i anvendelse af de forskellige værktøjer og arbejdsmetoder. Det kan eksempelvis omfatte kurser i brug af personlifte, montage af faldsikring og indsigt i nye sikkerhedssystemer til anvendelse på byggepladserne.
Færre menneskelige fejl
- Ved at bruge det rigtige udstyr, undgås de fejl, der skyldes grejet, men i mange tilfælde kan risikoen for menneskelige fejl også elimineres ved at anvende udstyr, hvor sikkerheden er tænkt ind i konstruktionen, og hvor økonomien går hånd i hånd med sikkerhed og miljø, siger adm. direktør Ole Wamsler, og fortsætter:
- Det gælder eksempelvis faldsikringssystemer og de moderne personlifte, men også vores multiservice, hvor vi opbygger en hel byggeplads med eksempelvis adgangskontrol, indhegning, belysning, mandskabsfaciliteter, opvarmning osv. i en samlet løsning, hvor der er fokus på sikkerheden i hele opbygningen, siger han.
Kurven kan knækkes
Håbet med undervisningen er, at mulighederne for korrekt betjening og håndtering af maskiner og udstyr bliver optimale, hvis uddannelsestilbuddene målrettes specifikt til de enkelte faggrupper blandt kundernes ansatte. Og at de alvorlige ulykker så forhåbentlig også forekommer sjældnere.
- Vi føler et medansvar for, at kunderne og deres medarbejdere er klædt bedst muligt på til at løse deres opgaver ved hjælp af vores materiel. For os er det en vigtig pointe, at det måske nok kræver en investering i første omgang at prioritere miljø og sikkerhed højt, men for et projekt som helhed vil det øge effektivitet og økonomisk udbytte, siger Ole Wamsler.
- tibu
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Læs marts 2026 udgaven her
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner