Kommunernes mulighed for ekspropriation stækkes
29-04-2009
Nyhus-sektionen i Dansk Byggeri er godt tilfreds med et nyt lovforslag fra miljøminister Troels Lund Poulsen, som skal begrænse kommunernes adgang til ekspropriation
Nyhus-sektionen har været meget betænkelige ved den gældende praksis ved kommunal ekspropriering på grundlag at kommuneplaner. Kritikken har især gået på det forhold, at private grundejere ikke skulle beskattes af eksproprieringen, hvilket gav kommunerne en fordel i forhold til private ejendomsudviklere - En del kommuner fortryder nok på nuværende tidspunkt, at de har opkøbt jord i det omfang, som det er tilfældet. Med den lovændring, som miljøministeren barsler med, vil mange kommuner ikke ende i denne situation, fordi det fremover bliver mere besværligt og dyrere at ekspropriere jord og privat ejendom, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen i en kommentar til det lovforslag, som søger at begrænse kommunernes adgang til ekspropriation.
Lars Storr-Hansen understreger, at det naturligvis er vigtigt, at der fortsat er mulighed for at iværksætte kommunale udviklingsplaner og for at tilrettelægge en fornuftig offentlig byplanlægning.
”fortsættes..”
- Men det forslag som Troels Lund Poulsen nu fremlægger, vil efter min vurdering ikke bremse kommunernes mulighed for at tilrettelægge nødvendige udbygningsplaner. Der vil ske en øget markedsgørelse af den kommunale planlægning, hvor jordbesidderne nu får mulighed for selv at kapitalisere værdien af deres jord i overensstemmelse med en kommunal lokalplan, understreger Lars Storr-Hansen.
I Nyhus-sektionen i Dansk Byggeri er der også tilfredshed med ministerens forslag. Her har det længe været en torn i øjet på mange private ejendomsudviklere, at kommunerne har spillet dem af banen med skattefritagelse af eksproprieringssummen.
- Det foregår jo på den måde, at kommunen ofte får private ejendomsudviklere til at vurdere det påtænkte jordopkøb, for herefter at opkøbe arealet lidt billigere af de private grundejere uden beskatning af ekspropriationssummen. Det har gjort det meget vanskeligt at konkurrere med kommunerne.
Det nye regelsæt vil skabe en mere lige konkurrence, fordi kommunerne faktisk kan konkurrenceudsætte lokalplanernes realisering, fastslår adm. direktør Svend Pedersen, der er formand for Nyhus-sektionen i Dansk Byggeri.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner