UgensErhverv.dk

Boligselskaberne hænger på kloakkerne

Kommunerne vil ikke alene betale for nye kloakker som kan imødegå monsterregn

28-04-2009

En ny og endnu ikke offentliggjort kloak-rapport fortæller, at det bliver dyrt for de almene boligselskaber, når kommunerne ikke længere vil stå alene med udgifterne til nye kloakker, fordi kloakkerne ikke kan klare de heftige regnskyl, skriver magasinet Boligen, der udkommer i morgen, og som udgives af Boligselskabernes Landsforening.

Mange husker sikkert de senere års billeder af oversvømmede haver og veje, og i de kommende år skal vi forberede os på 30 procent mere regn, men hvem skal betale for de store oversvømmelser. I Aalborg Kommune er man ikke i tvivl.

- Boligselskaberne og husejerne må vænne sig til, at de kommer til at betale for det vand, der falder på deres grund, siger Bo Larsen, der er afdelingsingeniør i kloaksystemer i Aalborg Kommune og medforfatter af rapporten om klimaforandringernes betydning for kloakforsyningerne.


”fortsættes…”
Rapporten, der bliver færdig til efteråret, skal munde ud i klare retningslinjer og gerne en ny lovgivning om fremtidens håndtering af regnvandet.

Det er ikke kun bortskaffelse af regnvandet, der vil påføre boligorganisationer og andre husejere store ekstraudgifter. Ifølge Bo Larsen vil rapporten også indeholde anbefalinger om at pålægge grundejerne at sikre, at vandet er rent, når det sendes ud i det offentlige net.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner