I forbindelse med byudviklingen af Nordhavnen planlægger By & Havn at bygge en helt ny krydstogtskaj med plads til fire krydstogtsskibe af gangen
22-04-2009
Københavns Kommune har planer om at udvide Nordhavnen med ca. 100 hektar - det svarer til 300 fodboldbaner - og Nordhavnen bliver på den måde ca. 50 pct. større, end den er i dag. Dermed bliver det bl.a. muligt at etablere en ny moderne krydstogtskaj. Udvidelsen af Nordhavnen sker bl.a. med jord fra Cityringen, Nordhavnsvejen og andre anlægsprojekter i København.
- Krydstogtstrafikken er stigende og et vigtigt forretningsområde for vores datterselskab Copenhagen Malmö Port (CMP). Vores investering i en ny moderne krydstogtskaj vil give CMP bedre rammer for at modtage de mange skibe og give de tusindvis af turister en god modtagelse i København, siger adm. direktør i By & Havn, Jens Kramer Mikkelsen.
Den nye kaj vil bl.a. blive mere miljørigtig, idet der forberedes adgang til landstrøm. I dag skal skibene selv producere strøm, hvilket betyder at skibenes motorer ofte er i gang det meste af tiden.
Området omkring den nye krydstogtterminal kan samtidig blive et nyt udflugtsmål for københavnere og turister med udkigstårn, mulighed for spadsereture, løb og skating. Hvis alt går efter planen, vil den nye kaj stå færdig i 2012.
”fortsættes…”
- Krydstogtferier bliver mere og mere populære, og vi regner med en fortsat vækst i antallet af anløb og turister i København. Hver fjerde turist, som kommer til København, kommer faktisk i dag med skib, og København er i dag rederiernes fortrukne havn i Østersøen, når der skal skiftes passagerer.
Derfor er kajkapaciteten en helt central faktor for rederierne og os, og derfor er det meget positivt, at der anlægges en ny krydstogtkaj i Nordhavnen. Det er en forudsætning for, at vi fremover kan udvikle København som destination, siger Arnt Møller Pedersen, krydstogtchef for (CMP), der står for den operationelle havnedrift.
Der vil stadig ligge krydstogtsskibe ved Langelinie, som vi kender det i dag. Men de skibe, der skal skifte besætning og passagerer (de såkaldte turn-a-round-skibe) vil fra 2012 komme til at ligge på den nye krydstogtskaj.
Planerne for udvidelse af Nordhavnen er endnu ikke endeligt besluttet af Københavns Kommune. Københavns politikere skal tage stilling til de konkrete planer (lokalplan mm), og herefter sendes planerne i offentlig høring, hvor alle kan komme med input. I går blev planerne fremlagt for Økonomiudvalget og vil om kort tid blive fremlagt i Borgerrepræsentationen.
København er den mest besøgte krydstogtsby i Østersøregionen. Det største krydstogtmål i verden er Caribien – skarpt forfulgt af Middelhavet. Nyt er, at Østersøregionen er blevet større end Alaska, og i dag er det 3. største krydstogtmål i verden. København er samtidig den havn i Østersøregionen, hvor flest passagerer starter og slutter deres rejse.
tøtte
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner