Stigende brevkvalitet hos Post Danmark.
21-10-2004
Stigende brevkvalitet hos Post Danmark.
I 3. kvartal i år kom der flere breve frem til tiden via Post Danmark end året før. Det viser en opgørelse over den såkaldte brevkvalitet.
Målingen viser, at omkring 96,2 procent af alle breve nåede frem til tiden i perioden. I 3. kvartal året før blev kvaliteten målt til 94,9 procent. Det er en stigning på 1,3 procentpoint i løbet af et år.
- Brevkvaliteten har været stigende gennem hele dette år, og der er især sket en mærkbar forbedring i det seneste kvartal, hvor alle led i sortering og distribution har fungeret, som de skal, og hvor vi har været forskånet for uheld, forklarer vicedirektør Finn Hansen fra Post Danmark.
Også kvaliteten for økonomibreve er blevet bedre. I 3. kvartal 2004 var kvaliteten på økonomibreve på 98,6 procent mod 97,7 procent året før.
-ls.
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Produktionschef i LM Byg, Anna Lind Esmarch, og Christine Cecilie Olsen, afdelingschef hos Holbøll har skabt et netværk for kvindelige entreprenører
MT Højggaard Holding vil på en ekstraordinær generalforsamling have valgt to nye medlemmer ind i bestyrelsen - en CEO fra Københavns Lufthavne og en VP fra DSV
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Knap halvdelen af teknik-virksomhederne vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra TEKNIQ