UgensErhverv.dk

Styr plæneklipperen med Wii-controller

Forskerteam på SDU er ved at lægge sidste hånd på plæneklipper-robot

15-04-2009

Der er mange penge at spare, når plæneklipperrobotten Casmobot snart kan programmeres til selv at klippe fodboldbaner og støjvolde. Indtil da kan du styrer den med din Wii-controller
Forskere fra Det Tekniske Fakultet på SDU har gennem flere år arbejdet intens på at udvikle Casmobot’en, så den går fra at være fjernstyret til selvstyret. I dag fjernstyrer man den terrænkørende plæneklipper-robot ved hjælp af en Wii-controller.

Målet er at gøre robotten selvstyrende, så man kan forprogrammere den til at klippe bestemte grønne områder. Maskinen gemmer informationen i hukommelsen, så den til næste år allerede ved, hvor den skal slå græsset, skriver forskerne på fakultetets hjememside.

”fortsættes…”
- Vi er der næsten. I løbet af et halvt år tror jeg, at robotten er selvkørende, siger Kjeld Jensen, der er en af forskerne bag robotten.
På nuværende tidspunkt arbejder forskertemaet også på forskellige måder at programmere robotten, så den på en meget brugervenlig måde hurtigt lærer, hvilke arealer den skal klippe – og hvordan.

Casmobot’en orienterer sig ved hjælp af GPS-modtagere, så den altid ved, hvor den befinder sig. Samtidig registrerer udstyret også informationer om terrænet som fx højdeforskelle.

Plæneklipperrobotten kan indgå som et væsentligt arbejdsredskab for fx gartnere, og dermed kan både private og offentlige virksomheder spare mange penge på vedligeholdelse af grønne områder.

Casmobot’en (Computer Assisted Slope Mowing) bor til dagligt i Robotlaboratoriet ved Det Tekniske Fakultet. Robotten indgår som en del af fakultetets forskning inden for mobile servicerobotter.

tøtte

Læs mere og se video om Casmobot’en her…



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner