Banebrydende produkt i højstyrkebeton viser måske vej ud af krisen
10-04-2009
I en tid hvor finanskrisen fylder meget - ikke mindst i arkitekt-kredse - er nyheden om store arkitektoniske landvindinger inden for produktudvikling både sjælden og kærkommen.
Men det er rent faktisk den virkelighed, som tre stærke parter Arkitema, Confac og Contec sammen er ved at udvikle i et et-årigt forsknings- og udviklingsprojekt støttet af Byggeriets Innovation på basis af en bevilling fra Realdania og med DTU som videnspartner.
Et projekt der trodser finanskrisen, og som med tværfaglig innovation skaber et nyt byggesystem, der vil forandre markedet for beton-komponenter og samtidig nedsætte energiforbruget i forbindelse med nybyggeri. Byggesystemet vil, qua sin lave vægt og sin integrerede isolering, leve fuldt ud op til fremtidige energikrav. Et innovativt letvægts modulært byggesystem i beton.
”fortsættes…”
- Selvom betonelementer er en afgørende del af det meste nybyggeri, har de ikke udviklet sig særligt gennem mange år. Ny produktionsteknisk viden, ny indsigt i materialer samt æstetiske overvejelser bliver underligt nok ikke anvendt i dag, fremhæver projekt-deltagerne, som har sat sig for at ændre forholdene.
Samtidig befinder branchen sig lige nu i en krævende tid, hvor netop sådanne udviklingsprojekter kan være med til at sikre vækst, ikke bare for de implicerede firmaer, men for hele branchen.
Præfabrikationen af dette nye letvægtssystem kan betyde både en effektivisering og en mere bæredygtig industri. Begge vigtige parametre i en tid præget af tæt konkurrence såvel nationalt som internationalt samt en stor fokus på produkters miljømæssige egenskaber.
Udviklingen inden for energikrav til byggeriet og de senere års fokusering på miljø og rationelt industrialiseret byggeri har skabt et åbenlyst behov for nyudvikling af betonindustrien og særligt elementbyggeri. Dette meget aktuelle og presserende behov er erkendt både hos Arkitema som rådgiver, Confac som elementproducent og Contec som specialfirma inden for højstyrkebeton og unikke overflader til beton i elementindustrien.
Ambitionsniveauet for projektet er højt. Målet er at skabe radikal innovation inden for følgende områder; overflader på højde med natursten, isolering, vægt, samlingsdetaljer, grænseflader samt integration af installationer.
Således er visionen at imødekomme både slutbrugerens, arkitektens, ingeniørens, entreprenørens og montørernes krav til et modulært byggesystem.
Det nye byggesystem vil både kunne bruges ved nybyggeri, men er i høj grad også relevant i forbindelse med energirigtig renovering af eksisterende byggeri, f.eks. alment boligbyggeri. Hvor man p.t. konstant øger murenes tykkelse for at leve op til de stadig skærpede energikrav, vil man med det nye produkt minimere murtykkelsen og samtidig maksimere isoleringseffekten.
Arkitema, Confac og Contec har tilsammen fået 3,7 mio. kr. af Byggeriets Innovation til udvikling af det nyskabende byggesystem. Den næststørste donation i Byggeriets Innovation´s historie.
Udover at udvikle selve betonbyggesystemet har Arkitema tegnet et sommerhus, der skal vise nogle af højstyrkebetonens potentialer. Et forsøgsbyggeri, der efter planen skal stå færdigt til efteråret på Samsø, og som projektets parter selv finansierer.
Huset består af tre foldninger i højstyrkebeton. Tre rammer for liv, hvor betonen udgør det primære og konstruktive materiale som tag, vægge og dæk, der folder sig fra terrasse til soverum, og som i interiøret løfter sig og folder sig til pejs og køkkenbord i beton. På denne måde bliver det nye smidige produkt med den smukke overflade synlig som et ekstremt multifunktionelt materiale, der er velegnet både til indendørs og udendørs brug.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner