Der forventes op til 1800 udstillere på den tyske Ligna-messe, der finder sted for 18. gang i Hannover d. 18.-22. maj
03-04-2009
Træmessens tema er i år ’Making more out of wood’, og temaet lægger bl.a. op til bedre effektivitet i arbejdet med træet, fra det står i skoven til det er i brug, eksempelvis som en del af et byggeri et sted i verden.
I 2007 var der 1832 udstillere og 107.000 besøgende på messen, hvoraf 82,1 % var professionelle håndværksmestre og beslutningstagere. Håbet er at nå op på ca. 1800 udstillere i år, hvilket ifølge arrangørerne ikke burde være umuligt.
- Netop i tider med lavkonjunktur profilerer Ligna Hannover sig som verdens førende messe indenfor skovdyrkning og træbranchen, og påvirker markedet positivt med messens motto – ’resurseeffektivitet’, siger Stephan Kühne, der er medlem af den arrangerende Deutsche Messe AG.
Ud over selve Ligna-messen er Hannover også vært for messen i messen, ’Håndværk, træ & mere’, som er Ligna-messens mødested for tømrere og snedkere. Det er tredje gang, håndværkermessen afholdes. På messen i 2007 var over 50.000 af de besøgende særligt interesserede i håndværkermessen, der bl.a. præsenterer maskiner, værktøj, råstoffer og ekstra dele til de træbearbejdende og -producerende håndværkere.
Ligna er desuden en meget international messe. Således kom udstillerne i 2007 fra 49 forskellige lande, mens 46,5 % af de besøgende kom fra 92 lande. På messen i 2009 er 32 danske virksomheder foreløbigt tilmeldt.
-los
Læs november 2023 udgaven her
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Markedsledende i afvandingsteknik
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Henrik Mielke, forperson for Renoverprisens nomineringsudvalg, og direktør i Pihl & Søn, svarer på seks skarpe spørgsmål fra BygTek
Ny vandnorm og nye krav til asbesthåndtering er blot de seneste opdateringer, der kræver efteruddannelse af VVS-installatørerne
Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP, vil kun oplyse fire regnskabstal, og dermed må revisorerne ifølge Dansk Håndværk arbejde i blinde
Foreningen af Rådgivende Ingeniører(FRI) udarbejdet en ny branchevejledning for jordhåndteringsområdet