UgensErhverv.dk
Scantruck udvider med østrigske neddelereScantruck A/S overtager 1. april forhandlingen af

Scantruck udvider med østrigske neddelere

Scantruck A/S har suppleret sit maskinudbud med neddelere og tromlesorterere fra østrigske Neuson Ecotec GmbH

31-03-2009

Meget affald er i dag en værdifuld ressource til enten energi, kompost eller genanvendelse. Målet er at udnytte materialerne optimalt – helst flere gange. En udvikling som utvivlsomt vil blive forstærket i fremtiden.

Det er én af årsagerne til, at Scantruck A/S netop har suppleret sit i forvejen brede maskinudbud med neddelere og tromlesorterere fra østrigske Neuson Ecotec GmbH - maskiner som indtil 2007 blev produceret og solgt fra Tim.

Reelt er der tale om ”vestjyske” maskiner – såvel neddelere som tromlesortere - der i sin tid blev konstrueret og indtil efteråret 2007 produceret og solgt fra Tim

Neddeleren er specielt velegnet til neddeling af affaldstræ af stort set enhver slags. Dertil kommer måske ikke mindst grene og forknuste rødder, der eksempelvis afleveres på genbrugspladser landet over. Neddeleren sørger for, at affaldet bliver omdannet til enten brændbar flis – eller er klar til kompostering.

”fortsættes…”
Salgschef René Bertelsen, Scantruck, siger, at neddeleren er et godt supplement til sorteringsanlægget fra McCloskey samt virksomhedens øvrige entreprenørmaskiner.

- Lovgivningen i Danmark sikrer, at vi skal bruge affaldet optimalt. Behovet er stærkt stigende i en tid præget af en køb-og-smid-væk kultur. Kravet er, at vi genbruger råstofferne. Ikke alene for at få så meget som muligt ud af affaldet. Men også for at reducere materialerne, der mængdemæssigt også er stærkt stigende. Skal vi løse dette problem, så kræver det effektive maskiner, siger René Bertelsen.

I forvejen forhandler Scantruck sorteringsanlæg fra McCloskey. Sorteringsanlæg, som klarer bl.a. sortering af beton og andre byggematerialer samt jord. Dertil kommer nu også tromlesortereren fra Neuson Ecotec.
Såvel neddeleren som tromlesortereren supplerer fint de øvrige sorteringsanlæg – og Scantruck har desuden entreprenørmateriel fra Manitou, Case og Atlas til yderligere supplement.

René Bertelsen venter, at Scantruck vil sælge mellem 5 og 10 neddeler-anlæg om året. Kunderne er ligeligt fordelt mellem primært større kommune og entreprenører.

Selv om navnet Neuson Ecotec lyder udenlandsk – og er det - så er det oprindeligt en maskine, som er konstrueret af navnkundige vestjyske Tim Maskinfabrik i Tim. Faktisk skete det helt tilbage i 1988, hvor Tim havde behov for alternativer til bl.a. sine kendte landbrugsvogne. I flere år solgte Tim 20-25 neddelere om året under navnet Tim Envipro a/s. Men i efteråret 2007 blev firmaet solgt til østrigske Neuson, som nu har flyttet produktionen til Østrig og sælger maskinerne gennem et forhandlernet over hele verden.

Neusons danske salgschef, Kjeld Markussen, oplyser, at branchen for genbrug udvikler sig konstant.

- Affald er en værdifuld ressource. Målet er klart. Vi skal genbruge vore råvarer flest mulige gange. En udvikling der vil fortsætte og forstærkes, så længe vi formår at trække ressourcer ud af råvarerne med bl.a. nye maskiner og nye metoder. Det være sig til genanvendelse, kompost eller energi i enten kraftvarmeværker – eller som biologisk brændstof til køretøjer, siger Kjeld Markussen.

På billedet i toppen af siden ses fra venstre Neusons danske salgschef Kjeld Markussen, Svend Nielsen fra Tim Enviroment Products A/S, som solgte virksomheden med produktion og salg af neddeler og tromlesortere til Neuson, produktchef Kim Mikkelsen, Scantruck, servicemedarbejder Lars Kristensen, Tim, servicechef Anker B. Lemvig, Scantruck og salgschef René Bertelsen, Scantruck.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner