UgensErhverv.dk

Gamle veje larmer mest

Ny rapport fra Vejteknisk Institut viser sammenhængen mellem en belægnings alder og dens støjreducerende egenskaber

30-03-2009

Vejteknisk Institut har undersøgt sammenhængen mellem en vejbelægnings alder og belægningens støjreducerende egenskaber – og gamle veje larmer mest, viser rapporten.

Ifølge vejsektoren.dk, så kan den lineære sammenhæng mellem en asfaltbelægnings alder og støjniveauet ved bilers forbikørsel forventes at være:

- 0,1 dB forøgelse pr. år for en tæt asfaltbelægning. Det gælder både lette og tunge køretøjer og både for veje med høj og lav fart.
- 0,4 dB forøgelse pr. år for en porøs eller åbent graderet asfaltbelægning (lette køretøjer på veje med høj fart) og 0,9 dB pr. år (lette køretøjer på veje med lav fart).

For tunge køretøjer på veje med høj fart er forøgelsen 0,2 dB pr. år.

tøtte

Se rapporten her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner