UgensErhverv.dk

Styrket samarbejde om nødstrøm

Lemvigh-Müller Kommunikation og ATEK Teknik A/S udvider samarbejdet om UPS-løsninger

27-03-2009

I takt med at vi får flere og flere strømforbrugende apparater, bliver vi samtidig mere sårbare over for strømudfald, og derfor bliver det vigtigt at sikre sig med nødstrøm.

- Vi kan tydeligt mærke en stigning i interessen for UPS-anlæg. Vi får flere forespørgsler fra elinstallatører og store virksomheder, der søger råd og vejledning hos ATEK Teknik A/S, fortæller Arnth B. Nielsen, salgs- og produktchef hos ATEK Teknik A/S.

Divisionsdirektør for Lemvigh-Müller Kommunikation, John E. Christensen, spår en større efterspørgsel på UPS-anlæg:

- Vi har en forventning om, at behovet for UPS vil stige i fremtiden. Derfor har vi valgt at specialisere os yderligere på området ved at uddanne vores egne medarbejder og samtidig fokusere på én leverandør.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner