De gitterdragere, der skulle bære taget over skøjtehallen i Rødovre, manglede tilstrækkelig afstivning under opførelsen
20-03-2009
Det er ikke nok at en bygning er sikker når den står færdig, den skal selvfølgelig også være stabil mens man opfører den. Og byggeforskernes dom er klar: Det var skøjtehallen i Rødovre ikke.
De gitterdragere der skulle bære taget over skøjtehallen, manglede tilstrækkelig afstivning under opførelsen.
- Skøjtehallen i Rødovre var at sammenligne med en tikkende bombe, siger seniorforsker Jørgen Nielsen fra SBi.
Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) ved Aalborg Universitet har undersøgt hvorfor skøjtehallen på Rødovre Parkvej kollapsede den 14. januar 2009 mens bygningsarbejderne var i gang med at opføre den.
På baggrund af besøg på byggepladsen og dokumenter om byggesagen har Jørgen Nielsen sammen med seniorrådgiver Erik Steen Pedersen og forskningschef Niels-Jørgen Aagaard udarbejdet et notat om skøjtehallens stabilitet op til tidspunktet for ulykken 14. januar.
”fortsættes…”Ulykken skete da man fjernede en del af afstivningen mellem gitterdragerne, som derefter væltede og rev en stribe betonelementer med sig. Men allerede før dette tidspunkt var afstivningen af gitterdragerne helt utilstrækkelig.
- Det, at man fjernede en del af afstivningen, var kun den udløsende faktor, og det må tilskrives tilfældigheder at gitterdragerne ikke faldt ned inden da, siger Erik Steen Pedersen.
tøtte
Læs forskernes notat om kollaps af skøjtehallen i Rødovre her…
Læs også: Rydder op efter skøjtehal-kollpas…
Læs også: Ny anvisning for bærende konstruktioner…
Markedsledende i afvandingsteknik
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs september 2023 udgaven her
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Mange fagfolk har reageret på omtalen af smuldrende mørtelfuger - flere bud på, hvad der kan gøres for at rette op på problemet
Altiflex har pr. 4. juni 2025 ansat Bjørn Baunbæk som ny administrerende direktør.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken