UgensErhverv.dk

Byggeriet i stor fremgang

Glæde i byggevarehandlen over opsving i industri- og erhvervsbyggeriet

15-10-2004

Glæde i byggevarehandlen over opsving i industri- og erhvervsbyggeriet

Der er fremgang for byggeriet i 4. kvartal 2004, og meget tyder på, at der vil være god aktivitet på byggepladserne i resten af året.

TUN Tendens for 4. kvartal 2004 fra Trælasthandlerunionen - Tun viser – set i forhold til årets 3. kvartal, at der kan forventes en kraftig stigning i byggeriet på landsplan. Hvis der ses på udviklingen i forhold til 4. kvartal sidste år, er stigningen ligeledes mærkbar, nemlig omkring 15 procent.

- Noget tyder på, at folks forbrugslyst endelig har fået en afsmittende effekt på industri- og erhvervsbyggeriet, så de langt om længe tør investere i bygninger. Det er vi naturligvis glade for i byggevarehandelen. Ikke desto mindre er det inden for bolig-, fritids- og institutionsbyggeri, man kan forvente de største stigninger i byggeaktiviteten, siger adm. direktør Palle Thomsen, TUN, i en kommentar til det seneste tendensbarometer.

- TUN Tendens baseres på planlagte byggerier indenfor fem kategorier. Det betyder naturligvis, at der kan ske ændringer, når et planlagt byggeri eksempelvis bliver udskudt henholdsvis fremrykket, hvilket dog kan kompenseres ved at anvende erfaringerne fra tidligere år.
- Traditionelt er tallene for sidste kvartal generelt høje, og vi ved erfaringsmæssigt, at på flere byggepladser end sædvanlig bliver byggestarten fra december fremrykket til 2005, oplyser Palle Thomsen. I tendensen for 4. kvartal er forskellen til de realiserede tal for samme kvartal 2003 imidlertid så stor, at vi kan se en pæn fremgang for byggeriet, når sidste kvartal er overstået. Det er en positiv udvikling i forhold til det mere moderate 3. kvartal.

- Hvis vi prøver at sammenligne oktober og november i henholdsvis 2003 og 2004 og således kan se bort fra den altid ekstraordinært høje december, kan vi se, at antallet af byggeprojekter er stort set uændrede, men den samlede budgetsum er omkring 12 procent højere for 2004 i forhold til sidste år. Det indikerer, at fremgangen er reel også for hele kvartalet, fortæller Palle Thomsen.
-jhan


Brochurer

Entreprenørstop bør også gælde mod social dumping

Entreprenørstop bør også gælde mod social dumping

Står det til 3F, skal det være nemmere for myndighederne at gennemføre entreprenørsop på byggepladserne

Forskere: fire ud af fem nybyggerier bør sløjfes

Forskere: fire ud af fem nybyggerier bør sløjfes

Det vigtigste skridt mod en grønnere byggebranche bliver at bygge meget færre nye kvadratmeter, fremhæver danske forskere

Statsautoriseret tyveri mod skatteydere og virksomheder

Statsautoriseret tyveri mod skatteydere og virksomheder

Danskerne betalte sidste år i gennemsnit mere end 20.000 kroner for meget til staten i skatter og afgifter. Der har i alt i perioden 2010-2024 været et fejlskøn på 832 milliarder kroner ekstra til statskassen

6.879 ton asbest fra nedrivning af kun 57 minkfarme

6.879 ton asbest fra nedrivning af kun 57 minkfarme

Dertil kommer 6199 ton asbestholdig jord. Intet reelt overblik omkring den endelige regning