Dansk Byggeri roser regeringen for en lempelse af kommunernes investeringsmuligheder
16-03-2009
Dansk Byggeri forventer en øget beskæftigelse på ca. 3.200 mandår i kølvandet på Regeringens og Kommunerns Landsforenings aftale om at hæve anlægsloftet.
- Jeg har glædet mig meget længe til at kunne rose regeringen for et sådant initiativ. Med dagens aftale om et investeringsløft på godt 2 mia. kr. er der skabt mulighed for, at mange kommuner kan komme i gang med en række kloge og rentable investeringer, som renovering og energieffektivisering, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.
Lars Storr-Hansen hæfter sig ved, at der er lagt op til forbedringer på fortrinsvis borgernære områder som skoler og institutioner for børn og ældre og til kommunale veje. I mange kommuner har man meget længe ønsket denne mulighed, som her og nu tilmed vil hjælpe på beskæftigelsen i kommunerne.
”fortsættes…”
- Det kapper stigningen af ledigheden med godt 2.000 mandår i byggeriet, og indirekte vil beskæftigelseseffekten være på over 3-3.500 mandår. For 2009 må vi være tilfredse. Anlægsloftet står ikke længere i vejen for at få løst de påtrængende opgaver, siger Lars Storr-Hansen og fortsætter:
- Regeringen har vist, at den både kan og vil handle, når problemerne presser sig på. Vi håber naturligvis på, at regeringen også i 2010 og 2011 vil give plads til kommunale investeringer - for lidt længere perspektiv vil ikke skade.
tøtte
Læs mere om aftalen mellem Regeringen og KL her…
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Tagdækkernes faldsikringssystem
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner