Nyt branchefællesskab skal skabe synlighed for anlægsbranchen
09-03-2009
- For os er det vigtigt, at anlægsbranchen får større gennemslagskraft. Både internt i Dansk Byggeri og i forhold til omverdenen, siger formand for Vejbygningssektionen, Knud Erik Kastrup om baggrunden for, at Vejbygningssektionen har sat sig sammen med Anlægsentreprenørsektionen, Brolægningssektionen, Kabel- og Ledningssektionen, Kloaksektionen og Interessegruppen for Park- og Vejdrift for at etablere branchefællesskabet Danske Anlægsentreprenører.
- Branchefællesskabet har til formål at styrke anlægsbranchens interessevaretagelse ved at synliggøre anlægsbranchen og infrastrukturen
og ved at koordinere og fremme varetagelsen af de mange interesser – både
når det gælder uddannelse, efteruddannelse, miljø- og arbejdsmiljø, teknik samt de økonomiske rammebetingelser for virksomhederne, siger Knud Erik Kastrup til Dansk Byggeris tidsskrift ”Byggeriet”.
Ifølge Knud Erik Kastrup har branchen brug for en samlet talsperson, der i hverdagen arbejder inden for området, og som har mulighed for at udtale sig om problemstillinger og fremføre argumenterer for løsningsmuligheder.
tøtte
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner