UgensErhverv.dk
Løft til private lejeboliger- Positivt, at private lejeboliger moderniseres si

Løft til private lejeboliger

Fra 2000 til 2006 har private investorer investeret mellem 3 og 4 mia. kr. i private lejeboliger og dermed løftet boligstandarden betydeligt i 10 -12.000 lejeboliger

09-03-2009

En analyse af helt nye tal fra Velfærdsministeriet viser, at der medio 2006 var mellem 17.000 og 20.000 private lejeboliger, som er blevet gennemgribende moderniseret i henhold til den såkaldte §5.2-ordning.

- Jeg synes, at det er meget positivt, at private lejeboliger bliver moderniseret. Alternativet kunne være, at vi alle sammen igen skulle være med til at betale milliarder af kroner for modernisering af lejligheder gennem mere offentlig byfornyelse gennem f.eks. øgede skatter eller dårligere offentlig service, siger Rolf Norstrand, direktør i Ejendomsforeningen Danmark.

Han afviser dermed kritik af ordningen fra LLO, som bl.a. mener, at der er tale om overflødige eller luksuriøse moderniseringer.

Undersøgelsen viser, at andelen af gennemgribende moderniserede lejeboliger udgør 9,8 pct. afbestanden i de regulerede kommuner. I København og på Frederiksberg er det 8,0 pct., mens der i
Århus, Odense og Aalborg er 13,8 pct. ejeboliger, som er gennemgribende moderniseret.

”fortsættes…”
Ejendomsforeningen Danmark oplyser, at en gennemgribende modernisering kan kun betale sig for udlejere med en lang investeringshorisont.
- Hvis man antager, at den gennemgribende modernisering har en levetid på 20 år, vil udlejer i gennemsnit kun have 6,6 pct. i afkast på sin investering. Her fra skal trækkes
finansieringsomkostningerne. Og de moderniserede lejligheder er nemme at leje ud:
Vi kan konstatere, at de moderniserede boliger er eftertragtede, fordi der er tale om velbeliggende, veldrevne og tidssvarende lejeboliger, der lever op til de krav, som en almindelig dansk familie med rette kan stille til deres bolig, siger Rolf Norstrand.

- Der er hverken tale om overflødige eller luksuriøse moderniseringer,som LLO hævder, men om helt nødvendige opdateringer af utidssvarende lejligheder - og til priser, som folk gerne vil betale. Og hvorfor skal den del af befolkningen, der bor til leje bo ringere end dem, der bor i ejerbolig? Det giver ingen mening, fremhæver Rolf Norstrand.

Undersøgelsen viser, at i København og på Frederiksberg er den gennemsnitlige
moderniseringsomkostning på 4.093 kr. pr. kvm. En moderniseret lejlighed på 81 kvm koster omkring 6.350 kr. i husleje per måned. Det er væsentligt mindre, end hvad en nybygget lejlighed i samme kvalitet koster.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner