UgensErhverv.dk
Danske streger på LanzaroteLanzarotes nye koncert- og kongreshus, Palacio de

Danske streger på Lanzarote

Henning Larsen Architects vinder international konkurrence om koncert- og kongrescenter på den kanariske ø Lanzarote

24-02-2009

Henning Larsen Architects har i samarbejde med den spanske arkitekt Carlos Morales vundet den internationale konkurrence om at tegne et koncert- og kongrescenter til den kanariske ø, Lanzarote. Ingeniørfirmaet Buro Happold har også arbejdet med på projektet.

Med førstepræmien markerer Henning Larsen Architects sig endnu engang med et internationalt koncerthus. Tegnestuen står blandt andet bag designet af Operaen i København, Uppsala Konsert & Kongress og Islands nye, nationale koncerthus, der lige nu skyder op på havnen i Reykjavik. Et team på tegnestuen arbejder samtidig på udformningen af Irlands nye, nationale koncerthus i Dublin.

Lanzarotes nye koncert- og kongreshus, Palacio de Congresos, er på 15.000 kvm og kommer til at ligge ved strandpromenaden i Arrecife, øens hovedstad. Bygningen er inspireret af øens karakteristiske, vulkanske landskab. Den føjer en skarp og markant profil til byens skyline. Om aftenen strømmer lyset ud, og bygningens indre liv bliver synligt.

”fortsættes…”
- Bygningen bliver et kulturelt fikspunkt på Lanzarote, siger design direktør Louis Becker, Henning Larsen Architects.
- Den rummer alle øens stemninger. Man sanser den storslåede natur, der kendetegner Lanzarote, vulkanerne, lavaen, havet og himlen. Bygningen er skabt af og til dette sted.

Lanzarotes nye koncert- og kongreshus får en unik grad af fleksibilitet. Salene kan varieres i størrelse og bruges til mange forskellige formål, fra konferencer til klassiske koncerter og elektronisk musik.

- Et omfattende program for bæredygtighed er en naturlig del af bygningen og har været tænkt med fra de allerførste skitser. Design og bæredygtighed hænger sammen, siger design direktør Louis Becker, Henning Larsen Architects.

En smuk og detaljeret facade skærmer for solen, den varme luft og lukker støj ude. Facaden regulerer, hvornår bygningen lader sig påvirke af omgivelserne og bruger f.eks. natkøling og naturlig ventilation til at skabe et behageligt indre miljø. En vifte af bæredygtighedstiltag er indarbejdet for at minimere energiforbruget.

Projekteringen forventes at gå i gang i løbet af 2009, så byggeriet kan stå færdigt i 2013.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner