Det kræver god tid og mere end et almindeligt brækjern at bryde et STM vindue op.
20-02-2009
Der stjæles som aldrig før fra boligerne. Forsikringsoplysningen betegner 2008 som det værste indbrudsår nogensinde med 43.768 registrerede indbrud. Det højeste antal nogensinde. Det er en stigning på 40 procent siden 2006.
Derfor er der kommet mere fokus på at gøre livet mere surt for de ubudne gæster.
En måde er at gøre det mere besværligt at komme ind i boligen. Her har vinduesproducenten STM Vinduer udviklet et system, der ifølge virksomheden selv levere den højeste grad af sikkerhed på markedet.
Fortsættes ...
Ren Indiana Jones
Skulle en tyv forelske sig i et hus med STM Vinduer venter udfordringer som kræver en ren Indiana JOnes for at overvinde.
Sikkerhedssystemet, som er standard på alle vinduer og døre fra STM, består af to hagekolve, dvs. to kroge i massivt, hærdet stål, som går ned i slutblikket i karmen og dermed låser vinduet, samtidig med at det lukkes.
Oveni er det støbte slutblik i karmen fastgjort med skråtstillede skruer, som gør det næsten umuligt at fjerne.
Hvis nu tyven i desperation og tidsmangel prøver at tage ruden ud, møder han endnu en forhindring. Ruden er nemlig limet på rammen, så her hjælper det ikke at fjerne listerne.
Og som en sidste forhindring kan ruden fås med lamineret glas, som er meget vanskelig at bryde igennem. Hvis indbrudstyven gør et forsøg er alle beslagene lige til at skifte ud.
- mir
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner